W Wilnie, w Muzeum MO, znajduje się wystawa Vilnius Pokeris. Zdjęcie: Ryc?ios S?es?kaic.
Po ostatnim weekendzie pełnym wydarzeń kulturalnych pogoda będzie wyjątkowo spokojna. Do wydarzeń kulturalnych zaliczają się następujące festiwale i Biennale w Kownie, koncerty i wystawy inaugurujące sezon. Wiadomość tygodnia: W Kownie otwarto odnowione Muzeum Diabła.
29 września, godz. 18.00 Ratusz Wileński Poświęcenie Giedyminowi: Ostatnie obrzędy pogańskie, dobra okazja, aby wysłuchać oratorium chrestomatynowego Broniausa Kutaviiausa.
W rzadkich przypadkach zostanie wykonana wyjątkowa pozytywka, oratorium Last Pagan Rites B. Kutaviiausa na sopran, chór, rogi i organy. Muzykolog Jrat Katinait zaprezentuje oratorium B. Kutaviiausa i jego krzyż, a fragmenty z czasów księcia Giedymina odczyta aktor Vytautas Rumas starszy.
30 września o 19:00 Litewska Orkiestra Kameralna (LKO) otwiera sezon w Litewskiej Filharmonii Narodowej programem dzieł Mozarta, Brittena i Paganiniego.
Fanom LKO, którzy ze względu na sprzęt nie mogą przybyć na koncert, prosimy o zapoznawanie się z repertuarem orkiestry. Na koncercie zaplanowanym na 10. grudnia zabrzmią utwory kompozytorów klasycznych i współczesnych. Przykładowo na kolejnym koncercie 11 października na wieczornych gości czeka intrygujący program z XII w. Środkowoniemiecki mistyk, Christian Ventio, kompozytor, poeta Hildegard von Bingen, wiedeński klasycysta Joseph Haydn, łotewski kompozytor Peter Vaskos i poślubił Alberta Schnelzera. mój program z LKO wykona skrzypek i dyrygent Hugo Ticciati.
26 października LKO, uczestnicząc w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Gaida 2023, wykona na scenie Filharmonii kristins G. Ligetiego z legendą brytyjskiej pianistyki Nicolasem Hodgesem.
Pełny program Sezonu Filharmonii Narodowej to ogłoszono.
29 i 30 września, godz. 18.00, w kinach zaprezentowana zostanie historyczna opera Andromeda, odtworzona przy użyciu sztucznej inteligencji (AI).
Kiedy w połowie tego roku operę Andromeda zaprezentowano w Wilnie wielkiemu księciu litewskiemu i królowi polskiemu Władysławowi Wazowi, wielu Europejczyków nawet tej opery nie słyszało. Niestety do dziś przetrwało jedynie libretto Andromedy stworzone przez V. Puccitelliego, a muzyka pisana przez M. Scacchiego odeszła w przeszłość.
Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu (LNOBT), Muzeum Narodowe Rządu Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Litewska Akademia Muzyki i Teatru uruchomiły unikalny projekt z pomocą sztucznej inteligencji mający na celu przywrócenie utraconej muzyki operowej.
Międzynarodowy zespół krzyżowy wykorzystał rękę sztucznej inteligencji (model DI Martin Malandro) i według reszty pana Scacchiego i jego asystentów próbował odrestaurować krzyż z 1644 r. z wymiany operowej na zamku emutinje z Wilna. Według kompozytora Mantautasa Krukauskasa, o ile nam wiadomo, będzie to pierwsza na świecie opera wykonywana na żywo, której cały materiał muzyczny (partytura) powstanie za pomocą rąk nowoczesnej sieci neuronowej.
Andromed wykonają śpiewacy z Litwy i Łotwy, wystąpi orkiestra muzyki barokowej Cappella Concertante Vilnense, a pod batutą łotewskiej badaczki i kompozytorki muzyki dawnej Marisa Kupisa.
Projekt jest częścią programu obchodów 700-lecia Wilna.
W Kownie otwarto po remoncie muzeum A. muidzinaviaus krini ir rinkini / Velni (ul. V. Putvinskio 64).
Muzeum Narodowe MK Iurlionis zrealizuje prace o wartości prawie 283 000 euro, z czego część pochodzi z funduszy strukturalnych UE.
W miarę remontu budynku muzeum zmieniła się także siedziba diabła. Jego przestrzenie zostały przekształcone przez artystów Sauliusa Valiusa i Rasę Butikyta, w instalacji, która obejmuje całą ofertę muzeum, zwiedzający wkraczają w chtoniczny świat, czują chaos wiersza, a obrazy, kolory i dźwięki zabierają ich w pełną wrażeń podróż w stronę niebiańskiego ołtarza, gdzie czeka ich spotkanie z… aniołami.
Po pożarciu diabłów muzeum zaprasza do odwiedzenia domu i warsztatu założyciela kolekcji, A. muidzinaviusa.
Muzeum zwraca uwagę, że będzie działać tymczasowo, gdyż ekspozycja jest w remoncie.
29 i 30 września D. 11. Międzynarodowe Targi Książki, obecnie Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Inkultrazija, odbywają się w Bibliotece Publicznej Ievy Simonaityts w okręgu kłajdzkim.
Wydawcy biorący udział w targach to: Andrena, Baltos lankos, Charibd, Egl, Gelms, Homo Liber, Wydawnictwo Uniwersytetu w Kłajpedzie, Państwowy Teatr Muzyczny w Kłajpdzie, Libra Memelensis, Litewskie Muzeum Historii, Nauki i Publikacji Encyklopedii, Librairie Pranczikas, Raidynlis , Terra Publica, ara i inne
W programie wydarzeń festiwalu Inkultracija m.in.
1 października o godzinie 15:00 Koncert inaugurujący 37. sezon Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie w sali koncertowej Wydziału Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Kłajpedzie.
W programie dzieła romantycznej muzyki symfonicznej dwóch kompozytorów skarbu światowej klasyki oraz poemat symfoniczny Wełtawa pioniera muzyki narodowej B. Smetany oraz I Symfonia c-moll niemieckiego kompozytora J. Brahmsa.
Koncert poprowadzi Tomas Ambrozaitis, dyrygent Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie.
Do 1 października 20. Wileński Festiwal Filmów Dokumentalnych (VDFF) odbywa się w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i Alytusie.
Organizatorzy są dumni z programu głównego, jednego z najbardziej oczekiwanych filmów Wernera Herzoga, Teatru Kosmicznego, w którym niemieccy podróżnicy i naukowcy szukali odpowiedzi na pytania dotyczące złożonego i złożonego ludzkiego umysłu. Po projekcji filmu 29 września w Centrum Kinowym Skalvija odbędzie się spotkanie z neurologiem Urte Nenikyte.
Cały program festiwalu zamykającego, obejmujący także filmy młodzieżowe, a także wydarzenia towarzyszące festiwalowi publikowane są m.in.
Do 8 października odbywa się XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Vilnius Sirenos, którego program obejmuje 15 spektakli litewskich i lokalnych, premiery, wykłady, filmy, warsztaty na terenie całego kraju itp.
Weekend poświęcony jest międzynarodowemu programowi festiwalu, jego uczestnikom i wszystkim festiwalowym wydarzeniom publikowane są m.in.
W Kownie odbywa się 14. Biennale w Kownie, podczas którego prezentowana jest wspólna wystawa Geografia bliskości (przyjaźnie na odległość), Wznowienie ekspozycji współczesnej japońskiej i litewskiej sztuki tekstylnej, wystawa w inkubatorze sztuki Raudondvaris oraz rozbudowany program edukacyjny.
V zwraca uwagę na towarzyszące biennale wystawy współczesnej japońskiej i litewskiej sztuki tekstylnej Ponowne uruchomieniedo 3 grudnia pracuje w Kownie Galerii Fotografii (ul. K. Donelaiio 16).
Dodatkowo, dwuletni program edukacyjny potrwa do zakończenia wystawy 29 października.
Rejestr wycieczki np. Więcej o biennale.
Dla tych, którzy spędzają weekend nad morzem, w Muzeum Bursztynu w Połądze Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki (LNDM) (ul. Vytauto 17) otwarto wystawę Bursztyn płynie w naszych żyłach.
Litwini na ogół uważają, że bursztyn jest naszym minerałem. Reprezentuje Litwę, mówiąc metaforycznie, płynie w naszych żyłach. Ale od dawna chciałam wiedzieć, kiedy i dlaczego bursztyn stał się wyborem Litwy – wyjaśnia dr Jurgita Ludaviien, kuratorka wystawy.
Według niej wystawa jest próbą po raz kolejny powiedzieć, że bursztyn jest nam i nadal potrzebny.
Zdaniem muzeologa wystawa w ironiczny sposób eksploruje XX wiek. odwiedzający łącznik bursztynu z litewskością odnajdą w nim kufry współczesnych artystów i zostaną zaproszeni do odkrycia polityki bursztynu (m.in. jego roli w kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Rolanda Paksa), jego wykorzystania w budowaniu tożsamości litewskiej. Wystawę zakończy pierwszy dzień konferencji naukowej Bursztyn we współczesnej Litwie: dziedzictwo i teraźniejszość, organizowanej przez Muzeum Bursztynu w Połądze i Muzeum Kurortu w Połądze.
Oprócz tej wystawy muzeum oferuje wystawę stałą Od powstawania bursztynu po unikalne współczesne dzieła bursztynnicze.
Wystawa potrwa do 2024 roku. 28 dni kwietnia.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.
„Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz.”