Moje gospodarstwo – Republika Zielonego Przylądka i WPR w dyskusjach międzynarodowej społeczności rolniczej

Zdjęcie Asociativi manūkis.lt.

Wilno/Paryż. Przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego politycy, rolnicy, kadra kierownicza branży spożywczej, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych dyskutowali o przyszłości sektora spożywczego w Paryżu i europejskim rolnictwie.

Jednym z tematów debaty na wysokim szczeblu organizowanej przez Politico są perspektywy Zielonego Ładu na tle obaw w Brukseli dotyczących spowolnienia rozpatrywania już złożonych wniosków i przyszłości strategii „od gospodarstwa do gospodarstwa”. ogólnie stół.

W przemówieniu podczas wydarzenia litewski minister rolnictwa Kęstutis Navickas powiedział, że w ramach WPR wiele już zrobiono, aby osiągnąć bardziej zrównoważoną produkcję produktów rolnych i spożywczych.

Biowersja 23 09 01 m7

Dlatego jego zdaniem dobre jest także pewne spowolnienie ambicji – nawet jeśli wspierane są wspólne aspiracje, bardzo ważny jest sposób ich realizacji.
Minister podał kilka przykładów: obowiązek utrzymywania łąk wieloletnich, ograniczenie stosowania środków ochrony roślin. Apelował, aby nie przywiązywać się zbytnio do konkretnych działań, ale pozwolić na większą elastyczność w osiąganiu wyznaczonego celu. Niezbędna jest także współpraca z rolnikami i naukowcami, aby omówić sposoby wdrożenia istniejącego prawodawstwa.

Zdaniem K. Navickosa czasami państwa członkowskie naszego regionu, chcąc osiągnąć cele Zielonej Podróży, czują się dyskryminowane, bo oczekuje się od nich nieproporcjonalnego ciężaru. Podkreślił potencjalne trudności w realizacji celów ograniczenia stosowania środków ochrony roślin w krajach regionu północnego, konieczność lepszego uwzględnienia i przygotowania się na wyzwania, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne (np. rozprzestrzenianie się nowych szkodników na skutek globalnego ocieplenia ).

Według niego wspólny cel, jakim jest ograniczenie stosowania pestycydów, musi być sprawiedliwie rozdzielony pomiędzy państwa członkowskie, konieczne jest także uproszczenie procedur administracyjnych.

Kolejnym gorącym tematem spotkania jest eksport zboża z Ukrainy. Minister przypomniał, że Litwa prowadzi intensywne i konstruktywne konsultacje z Polską i Ukrainą w sprawie przeniesienia części kontroli z granicy ukraińsko-polskiej do portu w Kłajpedzie.

„Nie my możemy oceniać jednostronne decyzje Polski, Słowacji czy Węgier o ograniczeniu importu ukraińskiego zboża, wręcz przeciwnie. Widzimy dużą otwartość i współpracę w rozwiązywaniu problemów”. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny jednostronnych zakazów i wyciągnąć z nich wnioski, dlatego proponowane rozwiązania, takie jak ukraińskie licencje eksportowe, są mile widziane” – powiedział Minister Rolnictwa K. Navikas.

W odpowiedzi na pytanie o wpływ rozszerzenia UE na WPR minister podkreślił, że biorąc pod uwagę skalę planowanego rozszerzenia UE, specyfikę rolnictwa krajów kandydujących, a w szczególności Ukrainy, ten sam scenariusz stosowane w ostatnich etapach rozszerzenia UE nie byłoby odpowiednie. Należy zatem już teraz zacząć modelować, co będzie oznaczać przyjęcie Ukrainy i jej sektora rolnego do UE.

Wydarzenie będzie poświęcone wdrażaniu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i strategii „Od pola do stołu”, dyskusji na temat dostępności finansowej żywności w napiętej sytuacji geopolitycznej i handlowej, praktyk rolniczych zapewniających większy szacunek dla środowiska oraz innowacji.

Przygotowano: wg ŽűM inf.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *