Unikalna konstrukcja zbudowana w Czechach przyciąga odważnych: most „Dangaus” kosztował 7,9 miliona. euro – czy odważyłbyś się go pobić?

Most o długości 721 metrów wisi 95 metrów nad ziemią w najwyższym punkcie. Animacja została oficjalnie otwarta dla ciekawskich 13 maja.Most wiszący w Czechach.

Budowa mostu, nazwanego Sky Bridge 721, trwała dwa lata, a projekt kosztował 7,9 mln. euro. Jest obsługiwany przez sześć głównych strun i sześćdziesiąt strun podtrzymujących. Tuż przy granicy z Polską i zaledwie 200 km od stolicy Pragi most łączący dwa szczyty północno-wschodnich Czech wznosi się na ponad 1100 metrów nad poziomem morza.


Most wiszący w Czechach.

Most wiszący w Czechach.

„Najtrudniejszym zadaniem było napinanie tych lin. Musieliśmy je zamawiać z prawie rocznym wyprzedzeniem, więc bardzo trudno było z góry wiedzieć, że wszystko zmierzyliśmy poprawnie, nie było nas na to stać. Potem trzeba było znaleźć sposób na rozciągnięcie tych sześciu głównych lin, które podtrzymują wiszący most nad doliną” – powiedział Radek Ondruchs, dyrektor wykonawczy firmy projektowo-budowlanej „Taros”:

Czeski most przewyższył 516-metrowy most Arouca w Portugalii, który do tej pory miał status najdłuższego podwieszanego mostu dla pieszych.

Urzędnicy mają nadzieję, że most ożywi turystykę.


Most wiszący w Czechach.

Most wiszący w Czechach.

Jeden z pierwszych gości na moście, Michał Hofirek, był zachwycony: „Naprawdę podobały mi się zapierające dech w piersiach widoki. Nie wiem jak mój maluch, ale osobiście bardzo go lubiłem.”

„I trochę się boję, bo ten most się trzęsie” – powiedział syn Michała Hofireka, Jan Hofirek.


Most wiszący w Czechach.

Most wiszący w Czechach.

Surowo zabrania się wykorzystywania jakichkolwiek informacji publikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub w innych miejscach lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a po uzyskaniu zgody konieczne jest podanie DELFI jako źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.