Ukraina mówi, że Waszyngton nie sprzeciwia się decyzji Polski o przekazaniu samolotów wojskowych
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Zdjęcie: Yevheno Kotenko (SIPA/Scanpix)
Ukraina poinformowała w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie mają nic przeciwko przekazaniu do Kijowa samolotów wojskowych w celu odparcia rosyjskiej inwazji, chociaż Pentagon wcześniej odrzucił ofertę Polski.

Dyżur wobec Waszyngtonu nie jest przeciwny przeniesieniu samolotu. O ile możemy dokonać wprowadzenia, piłka jest teraz po polskiej stronie. Będziemy dalej omawiać tę kwestię w rozmowach z polskimi kolegami, w komentarzach rzeczników prasowych AFP – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Jego uwagi pojawiły się wkrótce po spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem w Polsce. Biden był członkiem NATO w celu zwiększenia wsparcia USA dla kraju graniczącego z Ukrainą.

Na początku tego miesiąca Pentagon w końcu odrzucił plan przeniesienia myśliwców z Polski na Ukrainę w celu walki z siłami upadłej Rosji, mówiąc, że bardzo ryzykowne posunięcie można uznać za eskalację.

Kwestia przekazania samolotu, którą ukraińscy przywódcy chcieli rozwiązać, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji w przestworzach, stała się istotną przeszkodą dla skądinąd silnego sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a ich europejskimi sojusznikami w obliczu inwazji na Moskwę . .

Polska sprzedała Ukrainie myśliwce MiG-29 produkcji radzieckiej za pośrednictwem bazy sił powietrznych USA w Ramtein w Niemczech, zamiast amerykańskiego samolotu F-16.

Ukraina desperacko potrzebuje więcej myśliwców, powiedział Kuleba w swoim przemówieniu, mówiąc, że Kyjiv potrzebuje ich do balansowania na niebie i zapobiegania zabijaniu przez Rosję większej liczby cywilów.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.