Uderzenie w plecy. Co zrobiła Polska :: Wojna :: www.technologijos.lt

Polska aktywnie wspiera Ukrainę, ale aktywnie zaopatruje Rosję za plecami Kijowa – wymiana towarów podwójnego zastosowania z Rosją i Białorusią.

Po wojnie polski eksport do Rosji spadł, za to sprzedaż towarów na Białoruś znacząco wzrosła i osiągnęła rekordowy poziom.

Białoruś, granicząca z trzema krajami UE, jest „oknem” dla Rosjan, którzy chcą pozyskać ważne i znane dobra cywilizowanego świata.pismo „PE„.

Jednocześnie Polska aktywnie importuje rosyjskie i białoruskie produkty rolne, blokując ukraińskieraporty Dialog.ua.

Choć polski eksport do Rosji maleje, to sprzedaż towarów na Białoruś w 2023 roku anormalnie wzrosła.

Według UN Comtrade, w 2023 roku Polska dostarczyła Białorusi towary o wartości 2,9 miliarda dolarów. dolarów, a Rosja – za 3,7 miliarda dolarów. Jeżeli w przypadku kraju agresora eksport nie powiódł się zaraz po rozpoczęciu Wielkiej Wojny, to wolumen sprzedaży towarów na Białoruś w 2022 roku początkowo nieznacznie spadł, a następnie stopniowo wzrósł do rekordowego poziomu, wynoszącego mniej niż od 2000 roku. .

Czym jest polski eksport na Białoruś? Przede wszystkim samochody. Na drugim miejscu plasują się tworzywa sztuczne (217 mln dolarów), trzecie – wyposażenie maszyn (158 mln dolarów), czwarte – elektronika (148 mln dolarów), piąte – farby (125 mln dolarów).

Wśród dwudziestu najważniejszych towarów eksportowanych znajduje się wiele związanych z przemysłem wytwórczym: urządzenia przemysłowe, lokomotywy, akcesoria optyczne, elektronika. Mianowicie ich eksport na Białoruś w 2023 r. rósł

Największą kategorią pod względem wartości eksportu z Polski na Białoruś były pojazdy.: samochody osobowe, przyczepy i naczepy, ciężarówki, ciągniki oraz części samochodowe. Jest mało prawdopodobne, aby Białoruś zwiększyła konsumpcję wszystkich wymienionych towarów do tego stopnia, że ​​w 2023 roku zostanie pozyskana ich rekordowa liczba w ciągu 20 lat. Jak zatem wytłumaczyć wzrost handlu? Odpowiedzi mogą dostarczyć dane celne dotyczące handlu pomiędzy Białorusią i Rosją.

Wynika z nich, że eksport tych towarów z Białorusi do Rosji wzrósł w tym samym czasie, w którym wzrosła wymiana handlowa tego kraju z Polską. Jest to szczególnie widoczne w przypadku pojazdów, które zostaną dostarczone do Rosji w 2023 roku. Wartość wynosi 60 mln dolarów. Wzrósł także eksport elektroniki i optyki do państwa agresora.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *