Ukraińcy otrzymali wiele różnych pojazdów opancerzonych, wśród których najnowszym jest Stryker.
Dołącz do zespołu technology.lt!
Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.
Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!
W Internecie pojawiło się wideo przedstawiające Robotynė. Pokazuje załogę Strykera strzelającą z wielkokalibrowego karabinu maszynowego Browning M2 do Rosjan ukrywających się w pozostałościach linii drzew. Pasażerowie nie mieli szans na ucieczkę.
Rosyjska pozycja zdobyta przez pobliski transporter opancerzony Stryker #W pracowni.#OSINT #UkrainaRosjaWojna #Wojna Ukraińska #UkrainaKrieg #Ukraina pic.twitter.com/EzDizIRPpp
— OSINT (Uri) 🇺🇸 🇨🇦 🇬🇧 🇺🇦 🇮🇱 (@UKikaski) 27 marca 2024 r
Stryker to opancerzony pojazd bojowy z napędem na osiem kół, produkowany w Kanadzie.
w 2023 roku transportery opancerzone Stryker dostarczone na Ukrainę służą w armii amerykańskiej od 2002 roku. Obecnie najpopularniejsze są ich podstawowe wersje transportowe i rozpoznawcze, ale zdarzają się też rzadsze warianty, w skład których wchodzą moździerz 120 mm lub przeciwpancerny TOW-2B – wyrzutnia rakiet czołgowych.
Od 2021 roku w służbie znajdują się także warianty przeciwlotnicze A1 IM-SHORAD.
Stryker posiada stalowy pancerz z wewnętrzną warstwą ochronną, która zapewnia pełną ochronę przed bronią strzelecką, np 7,62 x 54 mmR kalibru karabinu maszynowego, a przednia część jest odporna na pociski 14,5 mm. Możliwe jest jednak zwiększenie ogólnego poziomu ochrony amunicji 14,5 mm poprzez dodanie zewnętrznych pakietów pancerza ceramicznego.
Załoga Strykera składa się z kierowcy i dowódcy, który steruje zdalnie sterowanym zasobnikiem uzbrojenia, uzbrojonym zwykle w ciężki karabin maszynowy Browning M2 lub automatyczny granatnik Mk19 kal. 40 mm. Przedział transportowy może pomieścić do dziewięciu żołnierzy piechoty.
Browning M2 daje możliwość skutecznego strzelania na odległość 2 km. Lekkie fortyfikacje czy nawet ściany budynków i lekko opancerzonych pojazdów nie są przed nim chronione.
uwagi
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”