Mówienie, że nic nie zostało zrobione, nie ma sensu
Na spotkaniu zainicjowanym przez frakcję Związku Chłopów i Zielonych Litwy (LVŽS) G. Skaistė została poproszona o rozmowę o wzroście inflacji i rządowych planach jej obniżenia, mechanizmach kompensacyjnych za droższe ogrzewanie i elektryczność.
Na początku spotkania wyjaśniła, że jeśli chodzi o inflację, to w momencie tworzenia i zatwierdzania budżetu na 2022 r. tendencje wzrostowe były nadal widoczne.
W efekcie, jak powiedziała, podjęto decyzję o podniesieniu emerytur i wynagrodzeń pracowników sektora publicznego. Według ministra zaowocowało to 12% wzrostem emerytur i 10% wzrostem zatrudnienia w sektorze publicznym.
„Strategią rządu było zwiększenie dochodów” – powiedziała.
Pasak g. Według Skaistė prognozy wskazują, że średnia pensja (VMU) powinna w tym roku wzrosnąć o 9%, a roczna inflacja powinna osiągnąć 4%.
„Oczekuje się, że siła nabywcza ludzi wzrośnie pomimo inflacji” – powiedziała.
Minister powiedział, że wzrost inflacji był powiązany z rynkami międzynarodowymi i cenami energii, które stanowiły dwie trzecie inflacji zasadniczej, a kolejną jedną trzecią przypisywano działaniom krajowym, takim jak podwyżki płac. Jednak według niej niepodwyżka płac na Litwie byłaby złą decyzją.
Biorąc pod uwagę wzrost cen energii, zdaniem G. Skaistė, pewne korzyści dla ludności można rozłożyć na pewien okres.
„Zdarzały się również decyzje o odroczeniu ze strony niezależnego dostawcy energii elektrycznej, co pozwoliło ludziom odroczyć decyzję.
Trzeba powiedzieć, że Litwa ma obniżoną stawkę VAT obowiązującą zarówno na drewno opałowe, jak i na ogrzewanie miejskie – powiedział minister.
W ogóle, jak powiedzieli, nie warto mówić, że wszyscy coś robią, a Litwini nic nie robią.
Jak powiedziała, jeśli chodzi o propozycje podatkowe, pod egidą Ministerstwa Finansów została powołana grupa robocza, która ma decydować o nowych podatkach, w tym o podatku od nieruchomości.
„Taryfa powinna być niska, każdy powinien płacić i analogicznie podatek od nieruchomości był pobierany” – powiedziała, ale wyjaśniła, że nie ustalono jeszcze konkretnego modelu podatkowego.
„Istnieje wiele aspektów, które należy ocenić, powiedzmy dla emerytów, przeniesienie własności, jaka może być konkretna stawka. Ponieważ nie ma takich rozwiązań, model nie jest nawet prezentowany – powiedziała.
Nie ma planów obniżenia podatku VAT
Minister otrzymał również pytania dotyczące zniesienia podatku VAT na produkty spożywcze w Polsce.
„Nie powiedziałbym, że nie widzimy (co się dzieje – przyp. red.), widzimy wszystko, wszystko cenimy. W Polsce o cenach decyduje wiele aspektów i tak naprawdę jesteśmy zupełnie innym krajem niż Polska. ze względu na wielkość rynku, niezależną walutę i jej ewolucję.
Wydaje mi się, że decyzje podejmowane są dla każdego kraju w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Litwa to mała otwarta gospodarka, a nasze warunki są zupełnie inne.
Oceniając ogólne tło, należy zauważyć, że całkowity podatek VAT w Polsce jest wyższy niż na Litwie. Mamy 21%, tam – 23%. i stosują korzyści. Na Litwie sama taryfa jest nieco niższa. „Każdy kraj wybiera model, który im odpowiada” – powiedziała.
Zdaniem ministra pojawia się również pytanie, w jakim stopniu zniesienie podatku VAT od cen artykułów spożywczych wpłynęłoby na ostateczne ceny artykułów spożywczych.
„Zgodnie z obecną praktyką widzimy, że część korzyści nie leży w niższych cenach, ale w dodatkowych zyskach dla detalistów i supermarketów. „Nie wybieramy tego samego modelu co Polska” – zadeklarowała.
Zapytana, czy w planach rządu jest obecnie możliwość zmiany stawki VAT i obniżenia jej np. do 18%, odpowiedziała, że rząd nie planuje zmiany stawki.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”