Singer The Roop pozował do portretu słynnej pary historycznej

„Niewiele wiedziałam o Zygmuncie Augustze i Barborze Radvilaitė, mniej więcej tyle, ile zwykle wie bardzo pracowita uczennica gimnazjum. Wygląda na to, że byli w sobie zakochani, wydaje się, że mają silne osobowości, coś innego, ale nic rzeczywistego nie pomogłoby mi docenić znaczenia tej pary dla Litwy i Wilna” – powiedziała słynna litewska artystka Miglė Kosinskaitė” staram się ujść z tym na sucho.

Jak to możliwe, że wileńska Dzielnica Szkła kazała mu namalować nowoczesny Ž. Portret Augusta i B.? I jak to się stało, że ten portret zainspirował artystkę Julię Janus do stworzenia kulturalnego startupu „Secret Love” dla tej pary?

„Julia jest odpowiedzialna za wszystko”, śmieje się Miglė, mówiąc, że wszystko zaczęło się w 2019 roku, kiedy Julia Janus zaprosiła ją do spojrzenia na najbardziej romantyczną legendę Wilna oczami współczesnego artysty. Artystę fascynowało nie tylko zamówienie, ale także komunia: zamówienie ćwierćkielicha do namalowania portretu pary było jak echo czasów, gdy dawni mistrzowie otrzymywali zamówienia od rodzin lub cechów miasto do tworzenia dzieł sztuki z okazji ważnej daty lub wydarzenia.

Źródła historyczne podają, że Zygmunt August, który został królem Polski i wielkim księciem litewskim, publicznie ogłosił swój ślub z Barborą Radvilaite-Goštautienė, wdową po Stanisławie Gosztaucie z województwa trockiego. Szlachta litewska była zszokowana, ale przyjęła tę wiadomość z powściągliwością. Wręcz przeciwnie, wiadomość została odebrana w Polsce – Zygmunt August musiał znosić ciężkie bataliony z przywódcami szlachty królestwa. Księżna, ikona mody i kultury, została uznana i koronowana na Królową Polski. Ale jej życie, jakby po trzydziestce nie dotarła do gwiazdy rocka, zakończyło się tragicznie. Królowa zmarła pięć miesięcy po koronacji.

„Portret historyczny, a także dwie legendarne osobowości. I jasna historia miłosna – byłoby to wielkie wyzwanie dla każdego profesjonalisty” – wspomina swoje uczucia artysta. Pan Kosinskaitė musiał stworzyć obraz i przygotować go na wystawę w niewiarygodnie krótkim czasie – do Ž. Zostało tylko półtora miesiąca na uczczenie 500. rocznicy urodzin Augustasa i B. Radziwiłłów.

Jestem dość nieśmiała, nie mam ochoty trzymać się celebrytów, na szczęście okazało się, że Vaidotas to bardzo miła osoba.

„Nie byłem pewien, czy to możliwe, ale i tak postanowiłem spróbować” – mówi artysta, który rozpoczął wówczas swoją pracę od poszukiwania modelek. Od razu znalazła dziewczynę, która miała zagrać Barborę, miażdżąc znajome twarze w jej pamięci. „Moja wyobraźnia była całkowicie stereotypowa – Barbora jest piękną niebieską Litwinką. Utalentowana skrzypaczka i modelka Juna Armonaitė pasowała do tego obrazu, blond włosy, głębokie wyraziste oczy, trochę z zakrzywionym nosem, piękne pulchne usta … Ale, och, ja było źle! Wszystko zmieniło się zasadniczo, gdy zaczęłam czytać teksty o Barborze i Zygmuncie, które przysłała mi Julia. Stereotypowy obraz rozsypał się, zobaczyłam Barborę zupełnie innymi oczami – była prawdziwą damą, kobietą o silnym charakterze, nawet jej wyglądzie było inaczej – współcześni wspominają ciemne przenikliwe oczy, lśniący orli nos. O tym samym świadczy rekonstrukcja jej głowy na podstawie czaszki Barbory ​​przez naukowców. Ten obraz był znacznie bliższy mojemu sercu, więc musiałem zmienić pierwotny pomysł.”

Po spróbowaniu przypomnieć sobie znajomego mężczyznę, który mógłby stać się wzorem do naśladowania dla Ž. W przypadku portretu Augusta Migle zdał sobie sprawę, że nie może znaleźć niczego podobnego. Już chciał poprosić syna Mantasa, żeby pozował do portretu, i nagle przypomniał sobie zespół The Roop i jego wokalistę Vaidotas Valiukevičius. Jasne rysy, przenikliwe, smukłe i artystyczne spojrzenie – absolutnie to, czego potrzebujesz.

„Ale wtedy pojawił się nowy problem – jak dotrzeć do gwiazdy” – śmieje się artysta. – Jestem dość nieśmiała, nie mam ochoty trzymać się celebrytów, na szczęście okazało się, że Vaidotas to bardzo miła osoba, która znalazła dla mnie czas w swoim bardzo napiętym wówczas grafiku. Był prawdziwym profesjonalistą, od razu zrozumiał, czego potrzebuję, zrozumiał postać, więc wystarczyło przenieść jego portret na płótno. W oparciu o ikonografię tego okresu namalowałem na nim kostium i detale otoczenia. »

Zaprojektowany przez artystę portret pary zdaje się mówić moment, w którym król Ž. Auguste przedstawia dworowi swojego nowego wybrańca. Sytuacja nie jest dla nich zbyt komfortowa, oboje są trochę napięci, ale jednocześnie – pełni determinacji. Zgodnie z ówczesnymi kanonami zachowują od siebie pełen szacunku dystans, żadnych delikatnych uścisków, ale wciąż czują emocjonalne połączenie. „Przynajmniej chcę, żeby ci, którzy patrzą na obraz, to poczuli” – mówi artystka, dodając, że w tej pracy chciała zniknąć, stając się jedynie technicznym interpretatorem – „dużo ważniejsi są ludzie na portrecie niż osoba, która pomalował je”.

Obraz Kosinskaitė „Sekretna miłość” stał się jednym z najważniejszych punktów wystawy otwartej w wileńskim Ratuszu. Wystawa prezentuje dzieła współczesnego designu, w których Wielki Książę Litewski, Król Polski Ž. Miłość, przepych, luksus, tajemnice, westchnienia, smaki i zapachy Augusta i Wielkiej Księżnej Litwy, królowej Radziwiłła, królowej Polski. Litewscy projektanci stworzyli specjalną wystawę dla Ž. Kolekcja prezentów i projektów inspirowanych twórczością Augustasa i B. Radvilaitė.

Julija Janus, twórca projektu „Sekretna miłość”, który łączy zarówno specjalny szlak wokół Wilna, jak i całą litewską społeczność twórczą, jest przekonana, że ​​najwspanialszą legendę należy wykorzystać do gloryfikowania nazwy Wilna. , aby nadać im nową, znacznie bardziej zrozumiałą formę.

Na wystawie „Sekretna miłość” J. Janus prezentuje kreatywne przedmioty, które pojawiły się w komunii z projektantką szkła Undą Prisca, artystą szkła Remigijusem Kriukasem, projektantką mody Andrą Jatautienė, projektantem graficznym Gajumi Eidiejusem, wydziałem projektowania i studium szycia z Wileńskiej Szkoły Motoryzacyjnej i Biznesu , Producenci roślin Flamera, Producenci pościeli Decoflux, Biżuteria De Ribas, Fabryka cukierków Rūta, Eksperci w dziedzinie druku artystycznego i tekstyliów.

Pomysł na wystawę zrealizowali Rada Kultury Litwy, kurator wystawy Petras Saulėnas i architekt Gediminas Stoškus.

Wystawa czynna w Urzędzie Miasta Wilna do 28 maja.


Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *