SAM: Wkrótce rozpocznie działalność drugi ośrodek zdrowia

Placówki służby zdrowia, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, zachęca się do tworzenia ośrodków zdrowia, co według ministerstwa pomoże zapewnić większą liczbę usług zdrowotnych w gminach.

„Celem ośrodków zdrowia jest przybliżenie pensjonariusza potrzebnych usług zdrowotnych. Chcemy, aby dana osoba wiedziała, że ​​może uzyskać opiekę zdrowotną bliżej domu, a także była lepiej poinformowana o tym, gdzie i jak je uzyskać” – wyjaśnia Ramunė Andriušaitienė, główny specjalista Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Stomatologii i Rehabilitacji Medycznej Oddziału Zdrowia Osobistego.

Wkrótce rozpocznie działalność drugi ośrodek zdrowia

W regionie Švenčioni powstał pierwszy ośrodek zdrowia na Litwie. Działa od marca tego roku. Drugi ośrodek zdrowia rozpocznie działalność w październiku w gminie powiatowej Radviliškis.
Według Irminy Ruškienė, głównej specjalistki Urzędu Powiatu Radviliškis, oczekiwane zmiany pozwolą pacjentom uzyskać szybszy dostęp do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

„Wierzymy, że współpraca, komunikacja i podział pracy różnych instytucji zdrowotnych zjednoczonych w ośrodku zdrowia zapewni mieszkańcom naszego powiatu lepsze i bardziej dostępne usługi” – mówi I. Ruškienė.

Zdaniem specjalisty utworzenie przychodni umożliwi wzmocnienie wczesnej diagnostyki i realizację większej liczby programów profilaktycznych w zakresie wykrywania chorób onkologicznych i układu krążenia.
Oczekuje się wzrostu liczby usług ambulatoryjnej opieki domowej. Planowany jest także rozwój usług dziennej hospitalizacji psychiatrycznej, które do tej pory nie były dostępne w powiecie radwiliskim.

Dodatkowi specjaliści – aby zapewnić skuteczniejszą pomoc

W ośrodkach zdrowia lekarze rodzinni będą zapraszani do tworzenia zespołów składających się z pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, specjalisty medycyny stylu życia, pracownika socjalnego i case managera.

„Cale manager pomoże zadbać o to, aby pacjenci ze złożonymi problemami zdrowotnymi szybciej otrzymali wszystkie niezbędne usługi – pomagając im w rejestracji, instruując jak postępować, przypominając o wizytach i badaniach. Ograniczy to dostęp pacjenta do lekarza i odciążyć lekarza rodzinnego” – zapewnia ministerstwo.

Zespoły lekarzy pierwszego kontaktu powinny pomóc w zapewnieniu kompleksowej opieki nad pacjentem.

„W kilku gminach przeprowadzono testy modeli opieki nad pacjentami cierpiącymi na kilka chorób. Istnieją udane przypadki, w których lekarze rodzinni współpracowali z innymi pracownikami służby zdrowia. Pacjenci, których wspierali, zapracowani pacjenci, osiągnęli znaczną poprawę stanu zdrowia. Wszystko to to wspólny wynik zespołu pacjenta i lekarza rodzinnego” – wyjaśnia przedstawicielka SAM R. Andriušaitienė.

ELTA przypomina, że ​​litewskie gminy mogą obecnie podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia, w których zapewnionych będzie co najmniej 80% podstawowych świadczeń zdrowotnych. Władze samorządowe będą musiały do ​​końca tego roku podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia łączących publiczne lub prywatne placówki medyczne.
Zdrowie publiczne, podstawowa opieka ambulatoryjna, podstawowa opieka szpitalna, ponadpodstawowa opieka ambulatoryjna, choroby wewnętrzne (profil terapeutyczny) i usługi medycyny ratunkowej powinny być grupowane w ośrodku zdrowia na zasadzie współpracy, ale ich spektrum jest zróżnicowane w zależności od gminy, w zależności od od rozmiaru każdego.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *