RB Rail: wojna rosyjska zmienia Rail Baltica

Rail Baltica w terminalu intermodalnym w Kownie. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Niegdyś uważany za gospodarczy korytarz transportowy, europejski międzynarodowy projekt kolejowy jest obecnie uważany za ważną wojskową infrastrukturę logistyczną.

Agnis Driksna, dyrektor wykonawczy RB Rail, spółki joint venture koordynującej realizację bałtycko-europejskiego projektu Rail Baltica, powiedział, że choć wcześniej projekt był postrzegany jako przede wszystkim ekonomiczny, rosyjska inwazja na Ukrainę osłabiła jego znaczenie militarne.

Jeśli chodzi o skutki wojny rosyjskiej na Ukrainie oraz sankcje nałożone na agresora przez Rail Baltica, należy liczyć się z konsekwencjami krótko- i długofalowymi. W krótkim okresie problemy cen, inflacji i podaży mediów są takie same jak w innych sektorach. Na przykład w przeszłości 90% metalu pochodziło z Rosji, ale teraz pochodzi od innych dostawców.

w dłuższej perspektywie należy zrozumieć, że każdy kryzys daje szansę. Na przykład w przeszłości Rail Baltica była postrzegana głównie jako korytarz gospodarczy i wspominano o jej wykorzystaniu militarnym. Teraz bardzo ważne jest, aby wszystkie parametry techniczne Rail Baltica spełniały wymagania wojskowe – mówi A. Driksna.

Powiedział, że państwa bałtyckie stanowią teraz granicę między Unią Europejską a NATO i że Finlandia nie będzie już ostateczną trasą graniczną po przystąpieniu Finlandii do sojuszu.

Będzie to wymagało sprawnego systemu transportowego – wyjaśnia szef RB Rail.

Spełnienie przez Rail Baltica wymagań wojskowych przewidziano na etapie planowania w 2016 roku. Wymagania te obejmują m.in. odpowiednią charakterystykę mostu i wiaduktu, obciążenie pojazdu, odległość między bgi.

Rail Baltica będzie standardową europejską (szerokość 1435 mm) dwutorową zelektryfikowaną koleją pasażersko-towarową, zbudowaną z Tallina do granicy litewsko-polskiej, łączącą kraje bałtyckie z europejską siecią kolejową.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.