Pył odpowiedział Verydze: takie leki nie istnieją

„Nie możemy proponować sprzedawania w aptekach czegoś, czego nie ma na tej ziemi. Jeśli mamy nadzieję rozwiązać w ten sposób pewne problemy, to może powinniśmy sprzedawać w aptekach także ciasta, słodycze i cukier, bo duże ilości cukru też szkodzą zdrowiu. zdrowie” – skomentował Eltai A. Dulkys.

A. Zgodnie z sugestią Verygi, papierosy elektroniczne można kupić wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej. Według niego pomysł ten jest na razie tylko teoretyczny, bo firma musiałaby stworzyć ujednolicone narzędzia elektroniczne i zarejestrować je jako leki. Minister A. Dulkys krytykuje taki pomysł i twierdzi, że „nie ma takiego leku jak papierosy”.

„Nie trzeba oferować rzeczy, których po prostu nie ma. Skoro papierosy to nie leki, to cel i misja aptek jest zupełnie inna. Nie ma takiego leku jak papierosy” – podkreślił minister.

Zdaniem A. Dulkiosa propozycje takie jak A. Veryga pojawiają się dlatego, że Litwa nie jest w stanie zapobiec wprowadzaniu do kraju nielegalnych wyrobów tytoniowych. Zdaniem ministra, jeśli nie zostanie ograniczony nielegalny handel, trudno będzie wygrać walkę z używaniem papierosów elektronicznych.

„Kiedy przegramy ze światem przestępczym, jeśli nie uda nam się zapewnić, że nielegalne produkty nie przedostaną się do kraju, wówczas wszyscy spontanicznie staramy się szukać działań na innych frontach. Jeśli nie zapobiegnie się transportowi nielegalnych produktów i innych, jeśli w pewnym część firmy oszukuje swoich klientów i jeśli ludzie świadomie nie wybiorą zdrowej ścieżki, to tutaj bardzo trudno o zwycięstwo” – stwierdził A. Dulkys.

On sam sugeruje zwrócenie większej uwagi na delikatne środki. Zdaniem ministra należy uświadomić palaczom, że sami sobie szkodzą.

„Wydaje mi się, że działania wspólnotowe i rodzinne są bardzo ważne. To właśnie decyzja samej osobowości oraz świadomość świadomego działania i wizji zabijam siebie. Dlaczego jest tak, że gdy ktoś podnosi przed siebie rękę z nożem czy innymi metodami rozumiemy, że to samobójstwo? A jak ktoś pali i popełnia samobójstwo, to jakby tu nie było racjonalności. Wydaje mi się, że przede wszystkim jest świadomość samej osobowości, wybór jej styl życia” – powiedział A. Dulkys.

ELTA przypomina, że ​​w czerwcu propozycja dopuszczenia sprzedaży papierosów elektronicznych wyłącznie w aptekach i wyłącznie na receptę została zatwierdzona przez Sejm. Jesienią zarejestrowano poprawkę do tego wniosku, obejmującą warunek, zgodnie z którym papierosy elektroniczne powinny być uznawane za produkty odpowiednie do leczenia uzależnienia od tytoniu i stosowane jako środki pomagające w rzucaniu palenia.

Propozycję taką zgłosiła grupa posłów Sejmu na rzecz nowelizacji ustawy o kontroli tytoniu, wyrobów tytoniowych i wyrobów pokrewnych: A. Veryga, Orinta Leiputė, Vytautas Kernagis, Algirdas Butkevičius, Jurgis Razma, Agnė Širinskienė, Rima Baškienė, Aušrinė Norkienė, Viktoras Pranckietis, Antanas Matulas, Rita Tamašunienė i inni.

Jeśli Sejm wyrazi na to zgodę, ustawa przewidywałaby, że „sprzedaż papierosów elektronicznych i wkładów do nich jest dozwolona wyłącznie w aptekach, zgodnie z wymogami aktów prawnych regulujących działalność farmaceutyczną i tylko w przypadkach, gdy papierosy elektroniczne i ich wkłady są sklasyfikowane jako jako preparaty lecznicze lub kompensacyjna pomoc medyczna.”

Irtautė Gutauskaitė (ELTA)

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *