„Press Glass” przyjeżdża na Litwę: zakład w Kownie jest najbardziej ekologiczny w całej grupie firm

W tym miesiącu w fabryce polskiej firmy Press Glass w Kownie oddano do użytku elektrownię słoneczną o mocy 1,72 MWp. Znana na całym świecie firma zajmująca się obróbką szkła zrealizowała we współpracy z firmą Enefit niezwykły projekt.

Press Glass to jeden z czołowych producentów opakowań szklanych w Europie, posiadający 15 fabryk w Polsce, Chorwacji i Wielkiej Brytanii oraz dwa nowoczesne centra produkcyjne w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że niedawno otwarta fabryka na Litwie odegra ważną rolę regionalną: w Kownie będzie produkowana produkcja dla krajów bałtyckich i Skandynawii, przeznaczona zarówno do budownictwa komercyjnego, jak i mieszkaniowego. Zakład w Kownie jest wyjątkowy również pod tym względem, że jest najbardziej przyjaznym dla środowiska projektem produkcyjnym grupy przedsiębiorstw.

„Fabryka na Litwie jest najbardziej ekologiczną ze wszystkich fabryk Grupy Press Glass. Zostało zaprojektowane od podstaw z myślą o zrównoważonym rozwoju, z wykorzystaniem szeregu energooszczędnych rozwiązań, a procesy produkcyjne są zorganizowane tak, aby mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko. Aby osiągnąć jeszcze większą trwałość, zrodził się pomysł zainstalowania w fabryce elektrowni słonecznej. Wspólnie z Enefit z sukcesem zrealizowaliśmy ten duży projekt i już pierwszego listopada tego roku elektrownia fabryki rozpoczęła już produkcję prądu” – komentuje Kazimierz Marciniak, Dyrektor Marketingu Press Glass.

Produktywne partnerstwo

Fabryka „Press Glass” w Kownie będzie wykorzystywać wyłącznie energię ze źródeł odnawialnych: z Zysk spółka podpisała 10-letni kontrakt na dostawy zielonej energii. Tym samym energia elektryczna wytwarzana przez elektrownię słoneczną będzie uzupełniana energią elektryczną z farmy wiatrowej, która wystarczy na pokrycie praktycznie całego zapotrzebowania energetycznego fabryki.

Lider branży przetwórstwa szkła wybrał firmę Enefit, jedną z wiodących firm energetycznych w krajach bałtyckich, nie tylko ze względu na jej zdolność do zapewnienia długoterminowych dostaw zielonej energii, ale także ze względu na doświadczenie w obszarze energetyki słonecznej. Enefit zadbał o całą realizację projektu elektrowni słonecznej w fabryce Press Glass. Zana Klusovskiene, członkini zarządu i szefowa działu handlowego firmy Enefit, mówi, że takie zaufanie ze strony światowego producenta to ogromne uznanie, a sukces projektu zawdzięczamy ścisłej współpracy od początku.

„To dla nas bardzo duży i bardzo ważny projekt. Press Glass jako jedna z pierwszych skorzystała z oferty kontraktu długoterminowego (PPA) i podpisała umowę na dostawy energii ekologicznej na 10 lat. Partnerami zostaliśmy bardzo wcześnie, już jeszcze przed rozpoczęciem budowy elektrowni, dlatego braliśmy udział już od pierwszych etapów projektu elektrowni słonecznej – doradzaliśmy ich projektantom.Oczywiście nie zabrakło też wyzwań, gdyż elektrownia fotowoltaiczna była projektowana na budynku, którego jeszcze nie było zbudowany.Jednak projekt ten zawsze udało się uratować dzięki prawdziwie partnerskiemu podejściu z obu stron, które pozwoliło rozwiązać nawet problemy.Bardzo złożone problemy i znaleźć sposób na kontynuację rozpoczętej pracy.Takie wspólne nastawienie na cel i współpraca od samego początku projektu stanowi sukces partnerstwa i najważniejszy klucz do sukcesu, szczególnie w projektach złożonych i dużych” – zdradza Ž. Klusovskiene.

Praca i zaangażowanie

W fabryce Press Glass w Kownie zainstalowano nie mniej niż 4400 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,72 MWp. Enefit, należący do jednej z największych grup spółek energetycznych w krajach bałtyckich, Eesti Energia, zrealizował cały projekt w ciągu dwóch lat. Doświadczenie, wiedza i odpowiedzialna postawa to główne kryteria, które umożliwiły sukces długoterminowej współpracy pomiędzy Enefit i Press Glass.

„Zainstalowaliśmy w krajach bałtyckich elektrownie słoneczne o mocy 49 MW. Biorąc pod uwagę potrzeby klientów biznesowych i ich własne możliwości inwestycyjne, możemy zaoferować model finansowania inwestycji, rozwiązania w zakresie magazynowania energii, inteligentny udział elektrowni słonecznej w procesie energetycznym rynku, co pozwala jeszcze aktywniej uczestniczyć w obniżaniu kosztów i zwiększaniu zwrotu z inwestycji.Starannie dobieramy producentów sprzętu, współpracujemy ze światowymi markami gwarantującymi jakość, możemy zainstalować elektrownię fotowoltaiczną od projektu po uruchomienie paneli.To wszystko praca pozwala nam podejmować się nawet największych projektów i współpracować ze światowej klasy firmami, które przyjeżdżają na Litwę” – podkreśla. Klusovskiene.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *