Premier Polski: UE wspiera nas bronią

Mateusz Morawiecki, premier RP. Zdjęcie: John Thys (AFP/Scanpix)

Polski premier powiedział, że Unia Europejska (UE) wsparła nas bronią, domagając się zaniechania reformy sądownictwa, a jeśli nie, grożąc nałożeniem ukierunkowanych sankcji.

Szef rządu Mateusz Morawieckis został oskarżony w wywiadzie dla brytyjskiej gazety Financial Times.

Polska jest w poważnym nieładzie z UE w związku z reformą przesądnego systemu sądownictwa. Bruksela uważa, że ​​te reformy podważają wolności demokratyczne. W tej chwili Varuva czuje, że potrzebuje prawa do walki z korupcją.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie polski premier FT wezwał UE do ponownego rozważenia decyzji o zwróceniu się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie na Polskę dziennych grzywien w oczekiwaniu na wydanie nakazu zawieszenia.

To byłaby najbardziej pamiętna rzecz, jaką mogliby zrobić, bo nie rozmawiamy ze sobą z pistoletem przy głowie – powiedział pan Morawiecki.

Na pytanie, czy Polska może zawetować decyzje UE, jeśli Komisja Europejska nie zapewni Polsce funduszu naprawczego, premier odpowiedział: a co, jeśli Komisja Europejska wywoła trzy wojny światowe? Jeśli rozpoczną trzy wojny światowe, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, jaką mamy do dyspozycji.

Jeśli kogut źle nas uderzy, będziemy się bronić w każdy możliwy sposób. Już teraz uważamy, że Bruksela jest obecnie dyskryminująca i dydaktyczna. Ale jeśli zachowanie Brukseli się pogorszy, będziemy musieli przemyśleć naszą strategię – powiedział Morawiecki.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pan Morawieckis wziął udział w Radzie Europejskiej. Polski premier powiedział, że rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen były bardzo owocne.

Polski premier powiedział, że na szczęście proces rozpoczęty pod Polską ma charakter polityczny i politycy mogą go powstrzymać.

Premier Polski France Telecom powiedział, że rząd kraju nie ma zamiaru ulegać naciskom Brukseli, a Komisja Europejska uważa, że ​​Morawiecki niesłusznie przekazuje pieniądze na Europejski Fundusz Naprawy Gospodarczej.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł wcześniej, że niektóre artykuły Traktatu UE są niezgodne z konstytucją kraju.

Rozkaz wywołał zamiar opuszczenia Wspólnoty przez Polskę.

Obronę przytłoczył szczyt UE, który odbył się w Brukseli w zeszłym tygodniu, na którym Morawiecki powiedział, że Polska jest gotowa do dialogu, ale nie będzie działać pod presją.

Kilku przywódców europejskich obecnych na spotkaniu stwierdziło, że Bruksela nie powinna przydzielać Polsce planowanego i niezbędnego planu 36 miliardów. Community Coronavir Pandemic Recovery Fund do czasu rozwiązania problemu.

W Gino Center istnieje nowa Sądowa Rada Dyscyplinarna. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jest to niezgodne z prawem.

Polska zgodziła się zawiesić prace tej uczelni, ale jeszcze tego nie zrobiła.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.