Polska jest gotowa pomóc w ewakuacji Litwinów z Izraela, powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek wieczorem.
„Litwini są naszymi wielkimi przyjaciółmi. Ponieważ nasze poglądy w kwestiach strategicznych są niemal identyczne, postaramy się pomóc Litwie w ewakuacji jej obywateli z Izraela” – powiedział Morawiecki polskiej telewizji publicznej.
Polska rozpoczęła ewakuację swoich obywateli z Izraela w niedzielę, dzień po tym, jak bojownicy Hamasu przeprowadzili niespodziewany atak na Izrael na dużą skalę.
Według szefa BBN z Izraela ewakuowano już ponad 670 obywateli Polski i tyle samo czeka na możliwość wyjazdu.
„Polska nie porzuca swoich obywateli” – powiedział premier.
Polski narodowy przewoźnik LOT i węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air od niedzieli odwołały loty do i z Tel Awiwu.
Według danych opublikowanych w ten weekend przez litewskie instytucje, w Izraelu mieszka około 7 tys. osób. Spośród obywateli Litwy czasowo w kraju pozostało około tysiąca pięciuset osób.
W środę wieczorem z izraelskiego Tel Awiwu wystartował prywatny samolot przewożący ponad 140 osób, w tym prawie stu obywateli Litwy. Oczekuje się, że dotrą na Litwę po południu. Organizatorem dwukrotnie opóźnionego lotu była firma Skyllence z Avia Solutions i również został on opóźniony w środowy wieczór.
We wtorek Litwa wysłała na Bliski Wschód spartański samolot wojskowy. Ten 38-miejscowy samolot transportowy pozostanie w Turcji przez tydzień na wypadek, gdyby obywatele Litwy potrzebowali dalszych lotów ewakuacyjnych z Izraela.
W sobotę Hamas przeprowadził niespodziewany atak na Izrael, dokonując inwazji na jego terytorium i przeprowadzając ataki rakietowe. Izrael przeprowadził ataki odwetowe na Strefę Gazy. W konflikcie zginęło setki ludzi, zarówno w Izraelu, jak i w Strefie Gazy.
Hamas to palestyńska grupa bojowników rządząca Strefą Gazy, która od czasu zajęcia enklawy w 2007 r. brała udział w kilku wojnach z Izraelem. Grupa ta została uznana za terrorystyczną przez Izrael, Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię i Wielką Brytanię niektórych innych krajach.
Hamas jest wspierany przez Iran, który finansuje zakup broni, dostarcza ją i zapewnia szkolenia wojskowe. Hamas ma biuro polityczne w Katarze, gdzie ma swoją siedzibę niektórzy z jego przywódców.
W Strefie Gazy żyje 2,3 miliona ludzi. ludzi, ale od 2007 roku Izrael przy pomocy Egiptu nałożył blokadę na to terytorium, ograniczając możliwość opuszczania lub wjazdu towarów i samych Palestyńczyków na terytorium drogą morską, morską lub powietrzną, z wyjątkiem kilkudziesięciu ludzie. tysiące pracowników.
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”