Polski Sejm przestał oceniać reformę sądownictwa stronniczo








Polski Sejm. Fot. ZUMA/Scanpix.

We wtorek wieczorem polski Sejm uchwali ustawę uchylającą 14 przyjętych przez Senat poprawek do sądownictwa, które były sprzeczne z instytucjami Unii Europejskiej (UE), a Bruksela zarzuca polskiemu rządowi naruszenie zasady niezawisłości sądownictwa. .

UE nadal jest winna Polsce 23,9 mld. 1 euro dotacji i 11,5 mld euro części kredytu preferencyjnego w euro przeznaczone na wspieranie wychodzenia z pandemii koronawirusa, mówiąc o reformach systemu sądownictwa przyjętych przez rząd Varuva, które zmieniły procedurę powoływania sędziów Sądu Najwyższego i stworzył Instytut Dostępu do Sądów, naruszył zasady praworządności.

Seimas podjął taką decyzję przed ważnym posiedzeniem Rady Liderów Społeczności w Brukseli zeszłej nocy.

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał jeszcze ustawy. Wcześniej prezydent wyrażał wątpliwości co do projektu budowy planowanego przez Sejm, informuje Rzeczpospolita.

Prezydent będzie miał 21 dni na podpisanie lub zawetowanie ustawy. Polski Sejm może odrzucić weto Prezydenta, ale wymaga to zgody trzech piątych członków Sejmu, przy głosowaniu co najmniej połowy posłów, co może nie być łatwe do uzyskania.

A. Duda może też wstrzymać budowę, idąc do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zbadanie, czy jest ona zgodna z Konstytucją.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.