Polski ekspert: potencjał NATO i Europy jest nierozerwalnie związany z Ukrainą

Zdjęcie: Celestino Arce Lavino (ZUMA Press Wire/Scanpix).

NATO i Ukraina są sojusznikami w obronie pokoju w Europie, a ich potencjał jest nierozłączny – mówi Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

We wtorek na Forum Publicznym NATO odbyła się dyskusja pod hasłem „Uwolnienie potencjału Ukrainy”.

Hanna Shelest, dyrektor programu bezpieczeństwa PRISM w Radzie Polityki Zagranicznej Ukrainy, powiedziała, że ​​Ukraina nie musi odblokowywać swojego potencjału – potrzebuje go nie blokowanego.

– A dlaczego jest zamknięty? Są tego dwa powody. Jednym z nich jest rosyjska agresja. Można mówić o blokowaniu naszych portów morskich i ma to również związek z blokowaniem rozwoju kraju. (…) Jednak nie zapraszanie Ukrainy i nie mówienie jasnych rzeczy o członkostwie Ukrainy (NATO – VŽ) oznacza również blokowanie jej potencjału” – powiedział H. Shelest.

Według niej Ukraińcy ciągle słyszą słowa „wspieramy was”, ale to przypomina wsparcie kibiców piłkarskich.

„Kiedy słyszę to 'my’, chcę, żeby to słowo stało się prawdziwym 'my’. Ważne jest, abyśmy rozmawiali o wspólnym potencjale. (…) Ale nikt nie mówi o wspólnych konkretnych działaniach” – powiedział przedstawiciel PRISM.

Przypomniała, że ​​od 2014 roku Ukraina przeprowadziła już wiele reform: „Dlatego bardzo przykro mi, gdy przedstawiciele NATO mówią o tym, czego nie możemy zrobić (…) kiedy tak wiele już zrobiono w sprawach wojskowych i innych obszarach. Zwłaszcza, gdy nasze zdolności militarne nie są porównywalne z rosyjskimi”.

Sławomir Dębski, dyrektor polskiego PISM, powiedział, że NATO i Ukraina są sojusznikami w obronie pokoju w Europie, zagrożonej rosyjską agresją.

„Rosja sprowadziła na kontynent europejski wojnę, niestabilność i niepewność. Dlatego jeśli mówimy o otwarciu potencjału Ukrainy, mówimy o otwarciu sojuszu europejskiego, a nawet transatlantyckiego” – powiedział ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

Zastanawiając się nad tym, co jest potrzebne do otwarcia potencjału transatlantyckiego, S. Dębskis powiedział, że przede wszystkim trzeba pokonać Rosję.

„Rosja definiuje swoją wojnę z Ukrainą jako egzystencjalną esencję tożsamości. Istnienie Ukrainy, zrozumcie to, stanowi zagrożenie dla Rosji i jej tożsamości. (…) Jeśli spojrzymy na wojnę z tego punktu widzenia, jedyną odpowiedzią, jaką co może dać, to pozbawienie Rosji możliwości walki w tej wojnie i udowodnienie, że Ukraina może istnieć, może prosperować i może być członkiem dowolnej organizacji, której członkiem chce być – zaznaczył S. Dębskis.

Uczestniczący w dyskusji David Cattler, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa, podkreślił determinację Ukraińców do obrony i budowania demokracji oraz umiejętność korzystania z pomocy sojuszniczej. Powiedział, że jest „osobiście przekonany, że Ukraina należy do rodziny NATO”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.