Przedmiotu z Ukrainy szuka 200 policjantów. Zdjęcie EPA-Elta.
Jak powiedział dziennikarzom przedstawiciel lubelskiej policji Andrzej Fijołek, poszukiwania trwają w Zamościu, Tomaszowie i Hrubeszowie. Funkcjonariusze przeczesują okolicę i rozmawiają z mieszkańcami.
„W akcji bierze udział dwustu policjantów, policyjne drony. Od rana trwają poszukiwania w miejscach, w których pojawia się informacja, że teoretycznie mógł tam spaść ten obiekt” – powiedział A. Fijołek.
„Nie mamy jeszcze potwierdzonej konkretnej lokalizacji. Wciąż szukamy” – dodał.
W piątek przed godziną 11 czasu lokalnego Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP poinformowało, że nad przestrzenią powietrzną kraju od granicy z Ukrainą przeleciał w godzinach porannych niezidentyfikowany obiekt, który od chwili przekroczenia granicy z Ukrainą jest monitorowany radarami od chwili przekroczenia granicy do godz. sygnał zniknął. .
Polskie wojsko poinformowało, że rosyjski rakieta przekroczyła jego przestrzeń powietrzną, wleciała z Ukrainy i wróciła do tego kraju.
„Wszystko wskazuje na to, że rosyjski pocisk wleciał w polską przestrzeń powietrzną… Opuścił także naszą przestrzeń powietrzną” – powiedział reporterom szef sztabu WP gen. Wiesław Kukula.
„Mamy weryfikację radarów krajowych i sojuszniczych” – powiedział.
Szef operacji wojskowych Maciej Kliszas zauważył wówczas, że rakieta pozostawała w polskiej przestrzeni powietrznej przez trzy minuty. „Wysłaliśmy nasze siły, samoloty bojowe, aby go przechwycić i w razie potrzeby zestrzelić, ale ze względu na czas trwania i trajektorię lotu… było to niemożliwe i zezwolono, aby rakieta opuściła terytorium Polski” – dodał. . » powiedział pan Klisz.
Szef Kancelarii Prezydenta RP Marcin Mastalerek powiedział reporterom, że Andrzej Duda rozmawiał o zdarzeniu z Jensem Stoltenbergiem.
„Właśnie zakończyła się rozmowa Prezydenta A. Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO J. Stoltenbergiem. Był on zamieszany w naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami” – powiedział Mastalerek.
Na piątek Prezydent A. Duda zwołał w Urzędzie Bezpieczeństwa Narodowego spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, głowa państwa – generał dywizji Wiesław Kukuła, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz, Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski i inni oficerowie.
Po spotkaniu minister obrony narodowej W. Kosiniak-Kamysza podkreśliła, że wszelkie działania dotyczące naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej zostały podjęte zgodnie z planem reagowania w takich okolicznościach – uruchomiono systemy polskie i sojusznicze. Podkreślił także bardzo dobrą współpracę prezydenta z rządem.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Przyjazny adwokat piwa. Generalny organizator. Fanatyk popkultury.”