Polscy rolnicy znów blokują drogi – na przeszkodzie stoi import z Ukrainy

Zdjęcie: Siergiej Gapon (AFP/Scanpix).

W piątek polscy rolnicy zablokowali drogi i zorganizowali protesty na ukraińskich przejściach granicznych, wywołując nową falę protestów przeciwko importowi produktów rolnych z ogarniętego wojną sąsiedniego kraju.

Polska była jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa podczas prawie dwuletniej inwazji Rosji na Ukrainę, ale nieporozumienia gospodarcze pogorszyły stosunki między sojusznikami.

Polscy rolnicy twierdzą, że otwarcie rynku Unii Europejskiej na ukraińskie produkty rolne obniżyło ceny i doprowadziło do nieuczciwej konkurencji.

W piątek rolnicy rozpoczęli protesty na przejściach granicznych i zablokowanych autostradach, blokując ruch wolno jadącymi konwojami ciągników zbliżającymi się do głównych miast.

„Nie mamy wyboru” – powiedział AFP Marcin Wilgos, organizator protestu w pobliżu ukraińskiego granicznego miasta Dorohusk, przed plakatem wzywającym do wprowadzenia zakazu UE na ukraińskie zboże i cukier.

„Nadwyżka produktów ukraińskich, wyprodukowanych bez przestrzegania unijnych standardów i procedur, jest dla nas ogromnym obciążeniem” – powiedział Wilgos, 40-letni rolnik.

Główny związek rolników w Polsce organizuje akcję w co najmniej 250 lokalizacjach i twierdzi, że potrwa do 10 marca.

Zapytany o protesty minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział w piątek radiu państwowemu, że rolnicy mają „uzasadnione oczekiwania i żądania”, aby ograniczyć nadmierny import z Ukrainy.

Polska za czasów poprzedniego prawicowego rządu zakazała importu ukraińskiego zboża i utrzymała ten zakaz nawet po dojściu do władzy nowej liberalnej koalicji po październikowych wyborach.

Cz. Siekierski powiedział, że Polska prowadzi dwustronne negocjacje z Ukrainą w celu rozwiązania tej kwestii, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia nowych zakazów na inne grupy produktów.

„Mogą być potrzebne w przypadku cukru, jeśli natężenie przepływu jest zbyt wysokie”. Mogą być potrzebne w przypadku drobiu” – powiedział Cz. Siekierski dodał, że rząd zamierza poruszyć tę kwestię podczas negocjacji z Kijowem.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w narzędziach informacji publicznej oraz na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.