Ponadto polskie firmy podwyższyły w tym roku wynagrodzenia o około 10 proc. w związku ze wzrostem płacy minimalnej w Polsce. Ukraińcy mogą zatem spodziewać się ponad 1000 euro miesięcznie za wiele wolnych stanowisk pracy. To prawda, nie wszędzie.
Niektórzy pracodawcy oferują jednak jeszcze wyższe wynagrodzenia. Jednak „podstawowe” wynagrodzenie jest często znacznie poniżej tysiąca euro. Szefowie kuchni mogą otrzymać ponad 880 euro; za zbieracza jagód, owoców i warzyw – 800; pomocnik kucharza – 700. UAH; kurier-kierowca – 700 euro; zmywarka w restauracji – 660; serwer – 620; pomocnik piekarza – 620; mistrz – 600; pokojówka/sprzątaczka – 600; pielęgniarka osoby niepełnosprawnej – 560.
„Polska zaprasza także Ukraińców do podejmowania stałej, niesezonowej pracy. Najwięcej wakatów jest w branży spożywczej i logistyce. W kraju przebywają miliony Ukraińców, z czego 1,5 mln otrzymało zezwolenie na pracę. Wśród nich 739 tys. już funkcjonują” – czytamy w raporcie.
Agencja zwraca także uwagę na zmieniające się trendy na rynku pracy. O ile wiosną ubiegłego roku nie było prawie żadnych wolnych miejsc pracy, o tyle w tym roku Ukraińcy mają już możliwość wyboru spośród licznych ofert. Okoliczności te zachęcają pracodawców do tworzenia jak najlepszych warunków pracy.
Saulius Daniulis, członek zarządu Stowarzyszenia Litewskich Gospodarstw Ekologicznych, powiedział, że na Litwie wynagrodzenia w rolnictwie „zaczynają się” od 800-900 euro miesięcznie. Ludzie po prostu nie będą pracować za mniej.
„Praktykujący Twitter. Profesjonalny introwertyk. Hardkorowy znawca jedzenia. Miłośnik sieci.