Polacy już wyśmiewają się w swoich sklepach z litewskich wycieczek

Litwini i Czesi są już w polskich mediach

Tutaj pisał kilka dni temu o zainteresowaniu Litwinów i Czechów zakupami w Polsce gazeta.pl.

„Media czeskie i litewskie mówią o dużym zainteresowaniu zakupami w Polsce. „Turyści” korzystają z okresowych obniżek VAT, kupują żywność i paliwo. Zakupy w polskich sklepach pozwalają im zaoszczędzić sporo pieniędzy” – piszą polskie media.

„Czesi szturmowali polskie sklepy” – poinformował dziennik Mlada Fronta Dnes.

Artykuł mówi, że niektóre produkty w Polsce są o jedną trzecią tańsze niż w Czechach. Czeska inwazja przypomina lata 90., kiedy z terenów przygranicznych przyjeżdżały autobusy robić zakupy.Ceny w Polsce

© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Dziennik cytuje klientów czekających w długich kolejkach przy kasach w supermarketach w Cieszynie i Kudowie-Zdroju. Dojeżdżający do pracy zwracają uwagę, że zakupy w Polsce nie są dla nich niczym nowym, ale podróżowanie stało się teraz bardziej opłacalne, wszystko dzięki obniżeniu podatku VAT na żywność i paliwo.

W miniony weekend czeska telewizja publiczna pokazała kolejki na stacjach benzynowych w Polsce, na których wielu Czechów czekało nawet pół godziny na tankowanie. Litr benzyny jest obecnie w Polsce tańszy niż w Czechach o 8 koron, czyli półtora złotego.

Litewskie serwisy od kilku dni donoszą o rosnącym zainteresowaniu Litwinów zakupami w Polsce. Większość raportów wskazuje, że jeszcze bardziej opłaca się przyjechać do naszego kraju, jeśli polski rząd tymczasowo obniży VAT na niektóre produkty.

Litewskie media zdominowane są przez doniesienia Suwalszczyzny. To miasto, w którym robi zakupy większość Litwinów.

Jedna z litewskich porównywarek cen przeanalizowała ceny mięsa w popularnych sieciach handlowych w Polsce i na Litwie. W Polsce wszystkie porównywane produkty były tańsze, a różnica w cenie dla niektórych sięgała 48%.


Ceny w Polsce

Ceny w Polsce

© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Ironia się wylała

I to są krytyczne słowa dla Litwinów na facebookowym profilu Głosu Suwałk. Opowiedział ironiczny wiersz o specyfice zakupów litewskich w Polsce.

„Nie tylko w dni odpoczynku, ale każdego dnia nasi sąsiedzi oblegają Kaufland, co tam nasi sąsiedzi tłumnie jeżdżą do tego Kauflandu, czy nie wierzyli w siłę euro. Złapaliśmy wóz, mimo że utknął, ale to żaden problem, tylko zakupy są ważne… Zatrzymał się między nim w kolejce, mam nadzieję, że wcześniej zapełni swój koszyk – sklepowi nie grozi bankructwo, tylko dziewczynom i tym paniom przykro” – żartuje wiersz.

Delphi przypomina, że ​​od 1 lutego Polska zawiesiła VAT na żywność i obniżyła stawkę VAT na paliwa. Ta decyzja, której celem jest obniżenie inflacji konsumenckiej, potrwa sześć miesięcy.

Większość artykułów spożywczych, z wyjątkiem dóbr luksusowych, podlega w Polsce 5%. Stawka VAT. Zostanie zniesiony na sześć miesięcy, VAT na benzynę i olej napędowy spadnie z 23 do 8%.

Gaz i nawozy nie będą podlegały opodatkowaniu VAT za ten sam okres.

Rząd w Warszawie reaguje na gwałtowny wzrost inflacji przejściową obniżką VAT. Według Urzędu Statystycznego wzrost cen w grudniu wyniósł 8,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.