Pod względem spożycia alkoholu Litwa nadal zajmuje pierwsze miejsce na świecie, decydenci zdrowotni obiecują inny obraz

Jak powiedziała Elcie Lina Bušinskaitė-Šriubėnė, doradczyni Ministra Zdrowia, działania mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu, które weszły w życie na początku roku, są skuteczne i oparte na międzynarodowych doświadczeniach.

„Spadek dostępności alkoholu, wzrost cen, brak reklamy to główne czynniki, które prowadzą do spadku spożycia alkoholu. Dziś już widać, że te środki działają, na przykład innowacja dotycząca akcyzy, co pokazuje, że sprzedaż wielu wyrobów alkoholowych spada” – stwierdził doradca ministra.

Z drugiej strony nowe środki zostały przyjęte dopiero niedawno. Według L. Bušinskaitė-Šriubėnė potrzeba trochę czasu, aby zobaczyć wyraźniejsze wyniki i ich pozytywne skutki. I to naprawdę widać.

„Mamy nadzieję, że rozwiązania się sprawdzą, bo podobne rozwiązania sprawdzają się za granicą, gdzie widać ich pozytywne efekty” – dodała.

W opublikowanym w piątek przez Eltę raporcie OECD na temat spożycia alkoholu zwraca się uwagę, że w 2015 roku mieszkaniec Litwy powyżej 15. roku życia spożywał średnio 15,2 litra alkoholu. To więcej niż w jakimkolwiek innym kraju OECD.

Druga pod względem spożycia Belgia ustępuje Litwie o 2,6 litra na osobę rocznie, zaś ostatni Izrael spożywa w zależności od organizacji 2,6 litra alkoholu. W tym czasie na obszarze OECD przeciętny człowiek wypijał 9 litrów alkoholu.

W raporcie międzynarodowi eksperci zwracają uwagę, że na Litwie wiele osób umiera z powodu chorób układu krążenia, samobójstw i chorób wątroby. Francesca Colombo, szefowa departamentu zdrowia OECD, stwierdziła, że ​​determinuje to zarówno styl życia Litwinów, jak i system opieki zdrowotnej.

„Zdrowy tryb życia nie należy do najlepszych” – powiedział litewskim dziennikarzom w Paryżu F. Colombo. Przyznała, że ​​średnia długość życia na Litwie jest krótsza także ze względu na spożycie alkoholu i tytoniu.

Gražina Belian, zastępca dyrektora Departamentu Kontroli Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu, nie była zaskoczona wnioskami ekspertów OECD.

„Spożycie alkoholu na Litwie spada od 2012 roku, ale spadek na osobę w wieku powyżej 15 lat w skali roku jest bardzo niewielki i wynosi 300–500 mililitrów rocznie. To nas nie cieszy, chcielibyśmy więcej zmian. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku spożycie alkoholu na Litwie wyniosło 15,2 litra alkoholu absolutnego na osobę w wieku 15 lat i więcej. Zostaliśmy uznani za region o największej konsumpcji alkoholu na świecie, ponieważ Europa jest regionem, w którym spożywa się najwięcej alkoholu, a Litwa jest liderem w Europie” – powiedział Elcie G. Belian.

Jak zauważył przedstawiciel departamentu, jedna liczba nie mówi zbyt wiele, dlatego warto przyjrzeć się, co pokazują wskaźniki dotyczące spożycia alkoholu na Litwie.

„Pod względem psychoz alkoholowych, alkoholowej marskości wątroby i zapadalności na choroby układu krążenia Litwa zajmuje także drugie i trzecie miejsce we Wspólnocie. Pod względem zapadalności na te choroby nadal znajdujemy się w pierwszej dziesiątce” – powiedział. zastępca dyrektora Departamentu Kontroli Narkotyków, Tytoniu i Alkoholu.

Według Beliana środki kontroli alkoholu, które weszły w życie 1 stycznia, wkrótce przyniosą efekty.

„Od 2016 roku, po wprowadzeniu 16 listopada zakazu reklamowania promocji alkoholi, spadły spontaniczne zakupy alkoholu po otrzymaniu telefonicznej wiadomości o rabacie itp. Niezaprzeczalny wpływ miała gwałtowna podwyżka akcyzy na alkohol od 1 stycznia, – powiedział G. Belian.

Nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat wpływu tej sytuacji na sprzedaż alkoholu w 2017 r., Belian ma jednak nadzieję, że uzyskamy znacznie lepszy obraz niż ten opublikowany w piątek przez OECD.

Jak ogłosiła ELTA, w raporcie OECD podkreślono, że średnia długość życia mieszkańców Litwy jest najniższa wśród członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Międzynarodowi eksperci wiążą to zarówno ze skłonnością Litwinów do niezdrowego trybu życia, jak i z niedostatecznie rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej.

Jak ogłoszono w badaniu OECD dotyczącym systemu opieki zdrowotnej, oczekiwana długość życia ludności Litwy jest najkrótsza spośród 36 krajów i wynosi 74,5 lat. W tym czasie średnia dla krajów OECD osiągnęła 80,6 lat, a najdłuższą średnią długość życia miała ludność Japonii – 83,9 lat.

Łotwa zajmuje przedostatnie miejsce wśród krajów OECD – średnia długość życia wynosi 74,6 lat, Brazylia – 74,7 lat.

Według ekspertów OECD w ciągu 45 lat od lat 70. XX w. do 2015 r. Litwa wydłużyła średnią długość życia zaledwie o cztery lata, co jest najniższym wskaźnikiem wśród krajów OECD.

Litwa przoduje także pod względem liczby zgonów, którym można zapobiec. Eksperci OECD na podstawie danych Eurostatu wyliczają, że według tego wskaźnika Litwa i Łotwa zajmują pierwsze i drugie miejsce w Unii Europejskiej.

F. Colombo, szef departamentu zdrowia OECD, powiedział litewskim dziennikarzom w Paryżu, że istnieją pozytywne przykłady w naszym systemie opieki zdrowotnej. Według niej kraj ma silną podstawową opiekę zdrowotną.

„Na Litwie zaobserwowaliśmy, że wiele zrobiono, aby zapewnić silny i solidny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej” – zapewniła, dodając, że Litwa również poczyniła postępy we wzroście obłożenia łóżek szpitalnych, ale liczba łóżek w kraju pozostaje wysoka.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *