Po zbadaniu danych satelitarnych – dramatyczne zmiany i anomalie w atmosferze: nagrania są rejestrowane nawet na Litwie

Wszystkie prezentowane wyniki oparte są na komputerowej analizie danych opartej na miliardach pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Dwa rekordy atmosferyczne na Litwie

Tymczasem według meteo.lt na Litwie potwierdzono dwa nowe rekordy: marzec tego roku stał się najbardziej suchym i najbardziej słonecznym miesiącem od 1961 roku.

„Średnio w marcu. Na Litwie spadło tylko około 2 mm opadów, ale ilość opadów na poszczególnych stacjach waha się od 0 mm do 5 mm. Ta ostatnia liczba to tylko 15 proc. opadów normalnych. Na drugim miejscu pod względem najniższe opady 1969. marzec (9 mm) i trzecie w marcu 2003. twarde (10 mm) Średnio w marcu opady na Litwie wynoszą 39 mm.

Na podstawie najdłuższej sekwencji litewskich pomiarów opadów w Wilnie można stwierdzić, że w 2022 r. opady w stolicy w marcu były najniższe od 1887 r. Opady zaledwie 1,2 mm w Wilnie w tym roku pozostawiły poprzedni rekord z 1928 r. na drugim miejscu. . 3mm opadów.

W marcu tego roku średni czas nasłonecznienia na Litwie osiągnął 263 godziny, prawie dwukrotnie dłuższy niż wieloletnia średnia z marca (145 godzin SKN). Na drugim miejscu marzec 1969 (224 godz.), a następnie 2013 r. (219 godz.).

W marcu br. słońce było tak intensywne, że wartości przekroczyły nawet kwietniową średnią wieloletnią (212 godzin SKN) i były zbliżone do majowych wieloletnich wartości nasłonecznienia (SKN 283 godziny)” – informuje Litewska Służba Hydrometeorologiczna.



Anomalie w atmosferze. Fot. ESA / Kopernik

Dane z Kopernika są dramatyczne

Według Europejskiego Urzędu ds. Zmian Klimatu Copernicus, marzec 2022 r. średnia globalna temperatura była o około 0,4 stopnia Celsjusza wyższa niż w latach 1991-2020. Marsz. średnia temperatura, więc w marcu. był piątym najgorętszym w całej historii

Ale tylko w Europie, 2022 marzec. było o około 0,4 stopnia Celsjusza chłodniejsze niż przeciętnie i jest trzecim najzimniejszym w marcu. w ciągu ostatnich 10 lat.

Anomalie temperaturowe różniły się w całej Europie: cieplej niż przeciętnie na północy i zimniej niż przeciętnie na południu; anomalie te rozprzestrzeniły się na Afrykę Północną i na całą Rosję, a na większości Arktyki i Antarktydy było wyjątkowo gorąco.

Według Kopernika Arktyka odnotowała czwartą najgorętszą walkę w historii, a dzienne zapisy temperatur na Antarktydzie poprawiły się.

W marcu powierzchnia lodu morskiego Antarktyki wynosiła 26%. mniej niż średnia z lat 1991-2020 i według danych satelitarnych był drugim najniższym od 44 lat. Morza Rosso, Amundsen i North Weddell mają duże obszary lodu morskiego poniżej średniej.


Anomalie w atmosferze.  Fot. ESA / Kopernik

Anomalie w atmosferze. Fot. ESA / Kopernik

Powierzchnia lodu morskiego Arktyki wynosiła 3%. mniej niż średnia 1991-2020, kontynuując od 2021. Lipiec. obserwuje się trend w kierunku poniżej średniej, ale niezbyt małej powierzchni.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *