Święta w Polsce będą drogie: jedzenie, usługi i kredyt drożeją

Gazeta Wyborcza pisze, że inflacja w Polsce wyniosła w październiku 6,8%. Eksperci zauważają jednak, że będzie nadal rósł. Tym samym nastąpi wyraźny skok cen w Polsce.

Szacuje się, że ceny żywności wzrosły o 5%, paliw o 30%, a energii o 10%. Usługi stały się jeszcze droższe – w salonach fryzjerskich, prywatnych placówkach medycznych, hotelach, restauracjach.

Ekonomiści ostrzegają, że w najbliższym czasie ceny towarów i usług w Polsce wzrosną jeszcze bardziej. Według ich prognoz inflacja w kraju wyniesie w grudniu 8%.

Ekonomistka Monika Kurtek nie wyklucza, że ​​inflacja może być jeszcze wyższa i sięgać nawet 10%. Według niej energia ma na nią duży wpływ, podobnie jak w innych krajach.

Spodziewany jest wzrost cen żywności w Polsce tuż przed feriami zimowymi.

Hausner: Inflacja jest jak pożar, który może wywołać ogromny pożar. Niestety urzędnicy finansowi kraju nie podjęli żadnych działań.

„Właśnie doszliśmy wtedy do naszej wiedzy. Ceny zbóż i rzepaku rosną, a na ceny mleka i przetworów mlecznych wpływa rosnący popyt z Chin i niższa produkcja mleka.

Z kolei na ceny roślinności największy wpływ mają warunki pogodowe: wiosna przyszła później, kwitnienie było krótsze, a lato suche – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Crédit Agricole.

AFP / Zdjęcie Scanpix / Sklep w Polsce

Słabe prognozy na najbliższe miesiące związane są również ze wzrostem cen nawozów.

Drogie pożyczki

Ponadto Gazeta Wyborcza twierdzi, że coraz trudniej jest zarządzać procesem wzrostu cen i krytykuje Bank Centralny, który od dawna ignorował nadchodzące trudności, mimo że ekonomiści mówią o tym od pół roku.

„Inflacja jest jak pożar, który może wywołać ogromny pożar. Niestety urzędnicy finansowi kraju nie podjęli żadnych działań” – powiedział gazecie profesor ekonomii Jerzy Hausner.

Bank Centralny Polski niedawno przyznał, że stopy inflacji są zbyt wysokie. Obecnie uważa się, że zwiększa stopę procentową, a tym samym kontroluje proces.

Rada Polityki Pieniężnej spotkała się w środę, aby rozważyć tę kwestię. Jednak już przed posiedzeniem ekonomiści ostrzegali, że niepewność decyzji Rady jest sama w sobie szkodliwa dla stabilności gospodarczej kraju.

AP/Scanpix Zdjęcie/Jedzenie

AP/Scanpix Zdjęcie/Jedzenie

Jeśli jednak na efekty podwyżki stóp procentowych – zahamowanie wzrostu cen – trzeba będzie poczekać 3-4 kwartały, koszt finansowania dla banków od razu wzrośnie. Banki na ogół podwyższają oprocentowanie kredytów natychmiast po decyzji Zarządu (bez korygowania oprocentowania depozytów).

Przewiduje się, że od październikowej podwyżki stóp procentowych składki hipoteczne wzrosły z kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Rosnące stopy procentowe sprawią, że nie tylko nowe kredyty gotówkowe, które Polacy zaciągają w grudniu na sfinansowanie świątecznych wydatków, będą droższe, ale także dotychczasowe płatności, takie jak kredyty mieszkaniowe.

Przewiduje się, że od październikowej podwyżki stóp procentowych składki hipoteczne wzrosły z kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeśli kredyt mieszkaniowy wyniesie pół miliona złotych (108 tys. euro), jego wkład własny wzrośnie o co najmniej 100 zł (prawie 22 euro).

Ekonomiści uważają, że Rada Polityki Pieniężnej nie raz podniesie stopy procentowe. Oczekuje się, że taki krok zostanie ponownie podjęty na początku przyszłego roku.

Co się potem dzieje? Adam Antoniak, ekonomista Pekao, uważa, że ​​Rada będzie chciała wkrótce, w styczniu przyszłego roku, podnieść stopę do 1,5%. Nie będzie to jednak koniec cyklu, a docelowa stawka będzie znacznie wyższa.

„Na koniec przyszłego roku stopa procentowa może być wyższa niż przed pandemią. Może więc osiągnąć 1,75%. W 2023 roku te procesy mogą być kontynuowane, ale na mniejszą skalę, żeby nie hamować ożywienia gospodarczego.” Pod koniec 2023 r. spodziewam się, że referencyjna stopa procentowa wzrośnie do 2,5%” – powiedział ekonomista.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *