„Po raz pierwszy na polskiej ziemi.” Pierwszy z dwóch. Potwór wojenny wylądował (zdjęcie, wideo)






Samoloty były wcześniej eksploatowane przez Siły Powietrzne Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale Saab dokonał przeglądu samolotów i sprzętu radarowego przed wysłaniem ich do Polski.

Saab 340 AEW w Polsce

© Ambasada RP w Szwecji | https://twitter.com/PLinSweden/status/1765482305148068321










Wszystkie artykuły z tego cyklu


  • 07.03.2024 „Po raz pierwszy na polskiej ziemi.” Pierwszy z dwóch. Potwór wojenny wylądował (zdjęcie, wideo)



Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!




Pierwszy z dwóch samolotów wykrywających i wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dostarczonych przez Szwecję Polskim Siłom Powietrznym wylądował na lotnisku w Gdyni. Poinformował o tym 6 marca Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.


„Pierwszy z dwóch samolotów wykrywania i wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW jest już na polskich ziemiach” – dodał. – pisze funkcjonariusz.


Jak zauważyli obserwatorzy wojskowi, samoloty te nie są nowe i były już eksploatowane przez Siły Powietrzne Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Przed wysłaniem samolotów do Polski firma Saab dokonała w nich przeglądu, w tym wyposażenia radarowego.







W tym samym czasie pierwszy samolot otrzymał już numer „3401” oraz godło Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.







Choć Saab 340 AEW nie jest nowy, wyposażony jest w zestaw nowoczesnego sprzętu radarowego, a mianowicie radar PS-890 Erieye.


Obejmuje obszar 300 stopni i ma zasięg wykrywania do 350 km. Dzięki temu radar może wykrywać i identyfikować wrogie i przyjazne obiekty powietrzne i morskie, w tym rakiety manewrujące.


Jeśli chodzi o wykorzystanie tych samolotów, obserwatorzy uważają, że dwa Saaby 340 AEW będą mogły na zmianę patrolować przestrzeń powietrzną kraju i Morze Bałtyckie, do którego ma dostęp Rosja.


Polska zamówiła samoloty 25 lipca 2023 roku, kwota transakcji to 600 mln. koron szwedzkich, czyli około 58 milionów dolarów.

Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *