Po raz pierwszy na Litwie opera historyczna odtworzona przy użyciu sztucznej inteligencji

Z przeszłości ze sztuczną inteligencją

Kiedy w połowie XIX wieku opera „Andromeda” została zaprezentowana w Wilnie wielkiemu księciu litewskiemu i królowi polskiemu Władysławowi Wazowi, wiele krajów europejskich nawet nie słyszało o gatunku samej opery. Niestety, do dziś przetrwało jedynie libretto „Andromedy” napisane przez Virgilio Puccitelli, a muzyka pisana przez pana Scacchiego została porwana przez upływ wieków.

Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu, Muzeum Narodowe, Pałac Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Litewska Akademia Muzyki i Teatru rozpoczęły wyjątkowy projekt: przywracanie utraconej muzyki operowej za pomocą sztucznej inteligencji.

„Andromeda” jest jedną z trzech znajdujących się na Zamku Dolnym w Wilnie z XVII wieku. pokazywanych oper (pozostałe dwie to „Porwanie Eleny” i „Avviltoji Kirkė”). Autorem ich librett jest Virgilio Puccitelli (1599-1654), którego władca poznał podczas podróży do Włoch. Autorstwo muzyki do pierwszych oper wystawianych na Litwie przypisuje się dyrygentowi Władysławowi Wazie, włoskiemu kompozytorowi, dyrygentowi i teoretykowi muzyki Marcowi Scacchi (ok. 1602 – ok. 1662)” – wyjaśnia dr Vydas Dolinskas.

Aby przywrócić utraconą historię, międzynarodowy zespół programistów wykorzystał narzędzie sztucznej inteligencji (model DI Martina Malandro). A jak wynika z zachowanych dzieł pana Scacchiego i jemu współczesnych, próbował on odrestaurować obiekt z 1644 r. Opera wystawiana była na Zamku Dolnym w Wilnie.

„O ile nam wiadomo, będzie to pierwsza na świecie opera na żywo, której cały materiał muzyczny (partytura) tworzony jest przy użyciu nowoczesnych narzędzi sieci neuronowych. Choć styl ten jest bliski operze z początków baroku, to przy tworzeniu muzyki, wykorzystując sztuczną inteligencję jako instrument, decyzje podejmowali współcześni ludzie. Można więc powiedzieć, że jest to odtworzenie opery barokowej z wpływami XXI wieku” – wyjaśnia kompozytor Mantautas Krukauskas.

Otrzymasz zespół programistów

Po niemal czterech wiekach wskrzeszoną „Andromedę” zaprezentują performerki Monta Martinsone, Nora Petročenko, Rūta Vosyliūtė (Vox), Steponas Zonys, Jonas Sakalauskas, Justina Kaminskaitė, Ignas Ščesnulevičius, Ieva Gaidamavičiūtė-Barkauskė, Marija Geniušaitė, Kę stutis Alčauskis i Vytautas Vepštas oraz goście z Łotwy – Rūdis Cebulis i Krišs Pozemkovskis.
Wystąpi orkiestra muzyki barokowej „Cappella Concertante Vilnense”, tym razem prowadzona przez łotewskiego dyrygenta, badacza muzyki dawnej i kompozytora Mārisa Kupčsa. Redagował także muzykę do „Andromedy”, odtworzonej przez litewskiego kompozytora M. Krukauskasa przy użyciu sztucznej inteligencji.

Koncert operowy reżyseruje założyciel Teatru Kosmos Žilvinas Vingelis, który bada powiązania nowoczesnych technologii ze sztukami performatywnymi. Rimas Sakalauskas tworzy projekcje wideo na podstawie malarstwa wczesnobarokowego, wykorzystując także narzędzie sztucznej inteligencji. Kostiumy do opery zostały stworzone przez artystkę Viktoriję Ramanauskaitė i projektanta oświetlenia Simasa Sirutavičiusa.

Projekt jest częścią programu obchodów 700-lecia Wilna. Inicjatorem obchodów jest Urząd Miasta Wilna, kuratorem programu jest Wileńska Agencja Turystyki i Rozwoju Przedsiębiorczości „Go Vilnius”. Realizację programu finansuje Urząd Miasta Wilna i Kancelaria Rządu Republiki Litewskiej.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *