Po Polsce zaoferowano 4,6 mld na elektrownie węglowe. USD, akcje spółki poszybowały w górę

Zdjęcie scanpix.

Polskie państwowe spółki energetyczne PGE, Enea, Tauron i Energa otrzymały od Skarbu Państwa oferty sprzedaży swoich elektrowni węglowych w ramach planowanej restrukturyzacji sektora energetycznego.

Skarb Państwa zaoferował ponad 4,6 mld. USD za ich jednostki produkcyjne i wydobywcze, według Reutera.

Polska planuje przekształcenie państwowych elektrowni węglowych w nową państwową spółkę NABE, co ułatwi Warszawie skupienie się na zielonej energii, ponieważ wiele banków niechętnie finansuje spółki zależne od węgla.

Miało to nastąpić w zeszłym roku, ale proces opóźniał się z powodu negocjacji ze związkami zawodowymi górników. Ich wpływ na procesy polityczne w Polsce pozostaje znaczący do dziś.

Po dość hojnej ofercie ze strony państwa akcje wszystkich wymienionych spółek energetycznych podrożały, donosi Bloomberg.

Kurs akcji największego producenta energii w kraju, PGE, wzrósł o 16,7%, a Tauron Polska Energia SA o 28% do najwyższego poziomu od roku.

Wartość Enei, trzeciej co do wielkości spółki energetycznej, podskoczyła do 32 proc., najsilniej w jej historii. W tym czasie kurs akcji jednostki Orlen wzrósł o 4,6%.

Rezygnacja z zanieczyszczających środowisko aktywów sprawiłaby, że spółki energetyczne stałyby się bardziej atrakcyjne dla inwestorów poszukujących finansowania produkcji energii odnawialnej.

Zgodnie z propozycją, NABE powinno w ciągu ośmiu lat spłacić zadłużenie PGE i Enei oraz część zadłużenia dywizji Tauron.

Skarb Państwa zagwarantuje 70 proc. jednostki PGE za 1,37 mld zł. dług w USD i 70% Enea jednostka 0,6 mld. Spłata zadłużenia w USD.

Zadłużenie jednostki produkcyjnej Tauron, które we wrześniu ubiegłego roku wyniosło 1,6 mld zł. 165 milionów dolarów zostanie obniżonych przed transakcją. USD poprzez zamianę na akcje.

Polska, która wytwarza ponad 70% swojej energii elektrycznej z węgla, pozostaje w tyle i znajduje się pod rosnącą presją, aby zrealizować cele Unii Europejskiej na 2050 r., czyli osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Propozycje rządu pojawiają się zaledwie kilka dni po tym, jak rumuński gigant energetyczny Hidroelectrica zebrał 1,8 miliarda euro. Inwestowanie w USD to sprzedaż akcji. Jest to jedno z największych IPO w Europie.

Mamy nadzieję, że polskie firmy, które z zyskiem pozbyły się przestarzałych i zanieczyszczających środowisko aktywów, będą mogły zaoferować podobne perspektywy inwestycyjne.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *