Pisarki Vita Vilimaitė i Aldona Tüür opowiedzą o doświadczeniach twórczości i życia na emigracji

„Nasze książki mają to wspólnego – są o życiu na emigracji, choć oczywiście one i my jesteśmy różne. Planujemy rozmawiać tylko o tematach poruszanych w tekście, trochę poczytać – ja z książki Vita, Vita – z mojego” – mówi A. Tüür.

W powieści Aldony Tüür Kilt Rent drogi życiowe trzech kobiet spotykają się, a kiedy się spotykają, zmieniają się. Pozostali bohaterowie książki to barwni klienci wypożyczalni kiltów, mężowie kobiet, których historia opowiedziana pozostaje jakby w tle. A w pierwszej pojawiają się motywy kobiecej tożsamości, indywidualności i wyobcowania, przypadku i losu, miłości i śmierci.

Aldona Tüür publikuje teksty od 1998 roku. Pracowała jako redaktor naczelna czasopism dla dzieci i dorosłych, niezależna pisarka w różnych magazynach, dziś jest specjalistką ds. komunikacji, blogerką. Od 2014 roku uczy studentów kreatywnego pisania na Uniwersytecie Technicznym w Kownie oraz prowadzi seminaria kreatywnego pisania dla szerokiej publiczności.

W książce Vita Vilimaitė „Oddychaj z innymi” – w barwnej mozaice współczesnego paryskiego życia – historia cudzoziemki Eleny. Historia zagubionej kobiety. Elena Pikar ma naprawdę szczęście – jest mężatką, wychowuje córkę i mieszka w kraju swojej matki, Francji, o której marzyła. Ale nikt się go tutaj nie spodziewa. Boi się, że się nie dopasuje, boi się rozczarować. Boi się odrzucenia i samotności. Boi się być sobą i stracić siebie.

Vita Vilimaitė Lefebvre Delattre pracuje jako dziennikarka od ponad dwudziestu lat. Była redaktorem naczelnym magazynu Cosmopolitan, pracowała w telewizji Lietuvos ryto, LNK, TV3, współpracowała z magazynami „TV antena”, „Kinas”, „Stilius”, „Ieva”, „Žmones”, „Laima” , „Moteris” „itd.
W 2015 roku ukazała się jego książka reklamowa „Sześć lat w Sajgonie. Niezapomniane życie w Wietnamie”. „Oddychanie z innymi” to pierwsza powieść mieszkającej w Paryżu autorki.

Organizatorzy zapraszają na letni wieczór do strefy czytelniczo-czytelniczej „Vilnius skaito” na placu Łukiškiau.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *