Sąd w Glivičiai na południu orzekł, że członkowie organizacji Duma i Nowoczesność (DiN), która zorganizowała wydarzenie, wiedzieli, że jest to nazistowska propaganda zakazana przez prawo.
„Nie ma wątpliwości co do charakteru tego zdarzenia” – stwierdziła w swoim wyroku sędzia Bożena Klimaszewska.
Wydarzenie, potajemnie sfilmowane, zostało wyemitowane w TVN24 w styczniu 2018 r. Film wywołał ogromne oburzenie w Polsce, gdzie pamięć o okupacji hitlerowskiej podczas II wojny światowej jest wciąż żywa.
Film, nakręcony w południowo-zachodniej Polsce, przedstawia grupę mężczyzn ubranych w mundury z nazistowskimi symbolami, oddających nazistowski pozdrowienie.
Polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego udało się zidentyfikować trzech mężczyzn widocznych na nagraniu; zostali aresztowani.
Podczas przeszukań domów tych osób odkryto różne nazistowskie przedmioty, mundury, flagi i publikacje, a także nielegalną broń palną.
Podczas wydarzenia na drzewach zawisły ogromne czerwone flagi ze swastyką, zainstalowano także podest z portretem Hitlera.
Nawiązując do nazistowskich marszów wojskowych, uczestnicy oblali łatwopalną cieczą i podpalili ogromną drewnianą swastykę zwisającą z jednego z drzew.
II wojna światowa rozpoczęła się wraz z napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku.
W czasie okupacji hitlerowskiej, która trwała do 1945 roku, zginęło około 6 milionów ludzi. obywatele polscy, z których połowa była Żydami.
„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.