Najczęstsze błędy podczas przyjmowania leków: może to również powodować poważne problemy zdrowotne

„Przestrzeganie zaleceń lekarskich jest ważną umiejętnością, która pozwala pacjentowi zachować samodzielność, a co najważniejsze pomaga osiągnąć zamierzony efekt leczenia i uniknąć działań niepożądanych leków”. „Niestety nie wszyscy pacjenci nie przyjmują leków prawidłowo, dlatego ministerstwo podejmuje inicjatywę informowania opinii publicznej i poprawy zrozumienia ludzi na temat racjonalnego stosowania leków, znaczenia przestrzegania schematu leczenia i zagrożeń dla zdrowia wynikających z niewłaściwego stosowania leków, ” mówi Anželika Oraitė, dyrektor Departamentu Polityki Farmaceutycznej Ministerstwa Zdrowia.

W celu jak najszerszego rozpowszechnienia zasad racjonalnego stosowania leków SAM realizuje obecnie projekt „Mądra lista leków”, w ramach którego przygotowano ogólnodostępną publikację na temat racjonalnego stosowania leków.

  • Zakup narkotyków i innych produktów niewiadomego pochodzenia z nielegalnych miejsc.

Mieszkańcy kupują lekarstwa na bazarach, na nielegalnych stronach, dostają je od sąsiadów i znajomych. Grozi to nabywaniem i używaniem produktów niewiadomego pochodzenia przedstawianych jako narkotyki. Używanie takich produktów jest niebezpieczne. Leki należy kupować w aptekach na miejscu lub zdalnie. Przy zakupie leków pacjent ma zapewnioną usługę farmaceutyczną (konsultację).

Kupując leki na odległość, należy zwrócić uwagę na to, aby na stronie internetowej witryny internetowej apteki było dobrze widoczne logo ogólnego projektu ustanowione przez Komisję Europejską, uznawane w całej Unii Europejskiej (UE). , która oferuje sprzedaż leków na odległość.

  • Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza podczas przyjmowania przepisanych leków.

Stosowanie zbyt dużych lub zbyt małych dawek leku przepisanego przez lekarza – przyjmowanie go przez krótki czas lub nieprzestrzeganie zaleceń lekarza lub ulotki dołączonej do opakowania (przed posiłkiem, w trakcie posiłku lub po posiłku) – efekt działanie leku może ulec zmianie (czasem nawet osłabieniu) z powodu niewłaściwego stosowania leku. Kiedy lekarz przepisuje leki, pacjent powinien powiedzieć mu o innych stwierdzonych chorobach, wcześniejszych reakcjach alergicznych i innych działaniach niepożądanych (skutkach ubocznych), jeśli występują.

Często pacjenci zmieniają postać leku: tabletki są kruszone, rozpuszczane w żywności, gdy nie są do tego przeznaczone, wypróbowywane są roztwory do wstrzykiwań lub czopki. Takie stosowanie nie tylko nie da oczekiwanych efektów, ale może również spowodować spore problemy zdrowotne.

  • Niewłaściwe stosowanie antybiotyków: nieprzestrzeganie dawek przepisanych przez lekarza lub w przypadku infekcji pochodzenia innego niż bakteryjne.

Antybiotyki są przepisywane wyłącznie w celu leczenia infekcji bakteryjnych i mogą być przepisywane wyłącznie przez lekarza. Podczas stosowania antybiotyków bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza (należy stosować z częstotliwością i w czasie zaleconym przez lekarza itp.). Antybiotyki przepisywane i stosowane racjonalnie zapobiegają rozprzestrzenianiu się w społeczeństwie nowych mikroorganizmów opornych na antybiotyki.

  • Nie ocenia interakcji stosowanych leków ani niewłaściwego jednoczesnego stosowania leków i produktów spożywczych.

Niektóre leki wchodzą w znaczące interakcje, gdy są przyjmowane z innymi lekami, alkoholem lub jedzeniem. Poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach dostępnych bez recepty i suplementach diety. Pozwól im ocenić interakcje leków, jeśli to konieczne, oraz interakcje z żywnością.

  • Niewłaściwe przechowywanie i obchodzenie się z lekami.

Leki należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach, w warunkach określonych przez wytwórcę, które są wskazane na opakowaniu oraz w ulotce. Nie należy ciąć płytek z lekami. Jeżeli postać farmaceutyczna leku jest roztworem lub zawiesiną, to zasadniczo należy ją spożyć w stosunkowo krótkim czasie (określonym na ulotce) po otwarciu.

Przechowywanie niepotrzebnych lub przeterminowanych leków w domu zwiększa ryzyko zatrucia. W trosce o ochronę nie tylko nas samych, ale również naszego środowiska prosimy o zwrot leków, które nie są już potrzebne lub nie nadają się już do aptek, które przekażą je firmom zajmującym się gospodarką odpadami.

Publikacja „Racjonalne stosowanie leków” przeznaczona jest dla mieszkańców Litwy, którzy przyjmują leki przepisane przez lekarza lub samodzielnie (lub po konsultacji ze specjalistą farmacji) wybierając leki dostępne bez recepty, a także członków rodziny lub innych bliskich opiekujących się dla pacjentów. Publikacja ma na celu dostarczenie wiedzy na temat racjonalnego stosowania leków oraz pomoc społeczeństwu (pacjentom) w lepszym zrozumieniu specyfiki stosowania i łączenia leków.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *