„Na Wschód przepompowano 3 miliardy metrów sześciennych gazu, 10 razy więcej niż Polska, co Ukraina zrobiła w największej tajemnicy.






Tej zimy Ukraina bardzo pomogła Europie, ale niewiele osób o tym wie.









Wszystkie artykuły z tego cyklu


  • 2024-02-17 „Na Wschód przepompowano 3 miliardy” metrów sześciennych gazu. 10 razy więcej niż Polska. Co Ukraina zrobiła w wielkiej tajemnicy.


Dołącz do zespołu technology.lt!

Darmowy grafik, zarobki, wiele ciekawych zajęć. Nie jest wymagane żadne doświadczenie, wystarczy zapał.

Zainteresowany? Wypełnij ten formularz!




Ukraina wyświadczyła Europie wielką przysługę, udostępniając europejskim firmom swoje ogromne magazyny gazu, do których pompowano gaz w celu zgromadzenia imponujących rezerw. Eksperyment okazał się na tyle udany, że planuje się jego powtórzenie na jeszcze większą skalę wiosną, latem i jesienią. O tym informuje brytyjski magazyn „Ekonomista„.


Faktem jest, że zakup gazu na rynku spot latem jest znacznie tańszy niż zimą. Aby jednak do transakcji doszło, wystarczyło gdzieś przechować towar. Latem ubiegłego roku pojemność podziemnych magazynów UE była prawie pełna, a magazynowanie gazu w tankowcach na pełnym morzu byłoby kosztowne. Decyzja była niekonwencjonalna: przepompowanie 3 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego na wschód, w stronę Ukrainy.




[Čekija+Kuponai] Specjalna kolekcja! Ogrzewacze samochodowe chwalone przez krytyków (Wideo)

Kolekcja specjalna

Kupony

Ważne do 29.02.2024

Bardzo ograniczona ilość

Szybka i bezpieczna dostawa z czeskich magazynów

1) Mudiro M-AH32 – nagrzewnica samochodowa z silnikiem Diesla o mocy 8 kW

2) Mudiro M-AH22 – nagrzewnica samochodowa z silnikiem wysokoprężnym o mocy 8 kW

3) Mudiro M-AH13 – nagrzewnica samochodowa z silnikiem Diesla o mocy 8 kW

4) Mudiro M-AH12 – nagrzewnica samochodowa z silnikiem Diesla o mocy 2 kW/8 kW

5) Mudiro M-AH21 – nagrzewnica samochodowa z silnikiem Diesla o mocy 8 kW

6) Mudiro M-AH31 – nagrzewnica samochodowa z silnikiem Diesla o mocy 8 kW

Bardziej szczegółowo

Składowanie węglowodorów w strefie działań wojennych może wydawać się sprzeczne z intuicją. Rzeczywiście, wiosną ubiegłego roku analitycy spekulowali, że firmy chcące zaryzykować taką transakcję będą potrzebować ubezpieczenia na wypadek wojny wspieranej przez rząd. Jednak do czerwca różnica między cenami letnimi i zimowymi wzrosła tak bardzo, że ryzyko wydawało się uzasadnione. Zachętą dla handlowców był także reżim celny na Ukrainie sprzyjający krótkotrwałemu magazynowaniu oraz obietnica braku zapotrzebowania na gaz w przypadku wprowadzenia stanu wojennego.






WIĘC handel pomógł zatrzymać gaz w zbiornikach UE przez całą zimę i obniżył ceny gazu na całym kontynencie. Ponadto przyniosło to duże zyski uczestniczącym w nim firmom. Krupierzy wygrali w tej grze aż do 300 milionów euro (320 milionów dolarów).




Handel ten wygląda obecnie na sprawdzian przyszłej strategii energetycznej Europy. Ukraina posiada drugi po Rosji magazyn gazu na kontynencie o łącznej pojemności prawie 33 miliardów metrów sześciennych. Metry sześcienne. Pod względem pojemności magazynowej wyprzedza duże gospodarki, takie jak Niemcy, które dysponują około 24 miliardami dolarów. metrów sześciennych i jest dziesięciokrotnie większa od sąsiedniej Polski– podaje magazyn „The Economist”.






Magazyny te, budowane głównie w ramach infrastruktury energetycznej Związku Radzieckiego, znacznie przekraczają krajowe potrzeby Ukrainy. UE i rząd Ukrainy chciałyby z nich skorzystać.


Chociaż problemy energetyczne Europy stały się mniej dotkliwe, magazynowanie stanowi zabezpieczenie przed przyszłymi zakłóceniami.


Podziel się z przyjaciółmi

Autoryt. prawa: MTPC
MTPC

uwagi

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *