Na festiwalu muzycznym w Pożajściu – dwa flety i historyczny fortepian

Dla projektów muzycznych powitalny pomnik ul. Zapyškisa. Niezwykły i intrygujący koncert odbędzie się w kościele św. Jana Chrzciciela 16 lipca. Na Pazaislis Music Festival gośćmi z Polski będą: fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, pianista historyczny Marek Toporowski.

znane i nowe

Program, do którego wykonawcy specjalnie przyniosą zabytkowy fortepian zwany „hammerklavier”, nie bez powodu nosi tytuł „Interpretacje mistrzów”, gdyż zabrzmią w nim doskonale dopracowane XIX-wieczne utwory fortepianowe. perełki muzyki kameralnej, w tym znane dzieła Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, wczesnego czeskiego romantyka Jana Ladislava Dusska i francuskiego neoromantyka Philippe’a Gauberta.

Główną część koncertowego repertuaru stanowić będą dzieła kompozytorów polskich mniej nam znanych, ale nie ustępując arcydziełom skarbca świata. Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z XIX wiekiem. tworzonych przez twórczość Władysława Żeleńskiego, Franciszka Dopplera i Józefa Elsnera oraz XX w. twórczość przedstawicieli Henryka Mikołaja Góreckiego i Kazimierza Serockiego.

Zdjęcie organizatorów.

Tytułowy duet

Małżonkowie A. i Ł. Długoszowie, którzy kształcili się zarówno w rodzimej Polsce, jak iw szkołach muzycznych w Europie i Ameryce, są wykonawcami znanymi na całym Starym Kontynencie, występującymi z najsłynniejszymi orkiestrami i zespołami, uchodzą za prawdziwych ambasadorów muzyki polskiej. I. Długosz uznawany jest przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów starego kontynentu i uważany jest za najczęściej nagradzanego flecistę polskiego. Studiował w Wyższej Szkole Muzyczno-Teatralnej w Monachium, studiował w Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu oraz na Uniwersytecie Yale.

I. Długosz jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz kilkunastu międzynarodowych, w tym tak prestiżowych, jak Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jeana Pierre’a Rampala w Paryżu czy Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium. Często występuje jako solista i interpretator muzyki kameralnej oraz współpracuje z wieloma znanymi orkiestrami. I. Długosz występował w Musikverein w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal w Monachium, a flecista występował pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons czy Jacek Kaspszyk. Wielokrotnie zapraszany był do wykonania Koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją samego kompozytora.

Czternaście lat temu £. Długosz zadebiutował z London Symphony Orchestra i nagrał płytę z Koncertem fletowym Michaela Colina. Kilka jego nagrań zostało dobrze przyjętych przez polską i europejską krytykę, zdobył kilka nagród, w tym International Classical Music Award (ICMA).

Twórcza podróż A. Kielar-Długosz odznacza się nie mniej zasługami. Studiowała na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Monachium, Konserwatorium Muzycznym w Weimarze, Konserwatorium im. Richarda Straussa w Monachium oraz na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Lipsku oraz na licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich fletowych.

A. Kielar-Długosz jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych, laureatką kilku nagród za wybitne osiągnięcia artystyczne i promocję kraju. Jako solistka i kameralistka aktywnie koncertuje w kraju i za granicą, wielokrotnie dawała prawykonania dedykowanych jej koncertów kompozytorów polskich i zagranicznych, które transmitowane były przez najważniejsze rozgłośnie radiowe.

Przywróć do życia stare instrumenty

Pan Toporowski jest pasjonatem instrumentów historycznych. Jest wybitnym solistą klawesynem i organistą, kameralistą, dyrygentem, a także gra na klawikordzie i fortepianach historycznych.

Wielokrotnie zapraszany był do wykonania Koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją samego kompozytora.

w 1991 założył zespół „Concerto Polacco”, specjalizujący się w interpretacji muzyki na instrumentach historycznych. Z jego inicjatywy rozpoczęto w Warszawie cykl koncertów muzyki dawnej, wiele utworów dawnej muzyki polskiej wykonano lub nagrano po raz pierwszy. Performer koncertuje w kraju i za granicą, nagrywa płyty, jednym z jego najciekawszych projektów jest cykl nagrań historycznych organów niemieckich „Organy Dolnołużyckie”.

Pan Toporowskis ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie, doskonalił swoje umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii. Dziś sam dzieli się swoją wiedzą ze studentami Akademii Muzycznej w Katowicach. Tam założył klasę klawesynu, później klasę orkiestry barokowej oraz katedrę praktyki klawesynowej i interpretacji historycznej. w 2012 roku wykonawca założył Ośrodek Konserwacji Śląskich Instrumentów Klawiszowych „Fortepianarium”, unikatową kolekcję, która eksponuje i wykorzystuje własne instrumenty historyczne do celów koncertowych i edukacyjnych.

Co? Koncert „MISTRZOWIE INTERPRETACJI”.

Lub? Pomnik Zapyszków Kościół św. Jana Chrzciciela.

Gdy? 16 lipca o godz.


Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *