Na ekranach „Kina Niewygodnego” historie bez ozdobników

Kadr z filmu „Zabójstwo dziennikarza”.

12 października Rozpoczęcie festiwalu filmów dokumentalnych o prawach człowieka „Kino Niewygodne”. Na ekranach festiwalu, który potrwa ponad dwa tygodnie, zagości około pięćdziesięciu filmów i różne niewygodne wydarzenia.

Od 2007 roku miłośnicy organizowanego festiwalu już dawno przestali wypowiadać się w miarę oficjalnie na temat praw człowieka – o prawach człowieka, równych szansach, zawirowaniach politycznych, problemach tolerancji różnych punktów widzenia, zmianach klimatycznych itp., w których festiwal ten wypowiada się najbardziej autentyczny sposób artystyczny. język. To po prostu festiwal dobrych, znanych filmów dokumentalnych, pokazywanych bezpłatnie publiczności, dający każdemu możliwość zapoznania się z szeroką gamą współczesnego kina dokumentalnego.

Nowością na tegorocznym festiwalu są cztery programy konkursowe: „Discovery”, „Vert”, „Poeikio” i „Young Voice”.

Gediminas Andriukaitis, dyrektor „Nepatogaus kino”, bogactwo programów konkursowych opiera na celu zauważenia, omówienia i oceny jak największej liczby filmów festiwalu, a każdy konkurs jest ku temu pretekstem.

Pierwszy program konkursowy „Odkrycia” obejmuje siedem filmów. Zdaniem organizatorów festiwalu zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki: od zeznań członków Państwa Islamskiego po pęk wspólnota ciemności i piękna w jednym.

Filmy te łączy fakt, że zajmują pierwsze lub drugie miejsce w rankingu swoich twórców i ukazują ich „wiarę w kino jako sposób na wrażliwe i odpowiedzialne odzwierciedlanie najważniejszych rzeczywistości dnia dzisiejszego”.

Filmy w konkursie oceniać będą doktor nauk o kulturze, krytyczka filmowa Julia Kovalenko (Ukraina), jedna z najodważniejszych holenderskich dokumentalistek Coco Schrijber oraz litewski dokumentalista, reżyser i producent Arūnas Matelis.

Sześć filmów w programie konkursowym „Zieloni” łączy planeta Ziemia i nasza relacja z szybko zmieniającym się otoczeniem. Jury programu tworzą fotograf przyrody Marius Čepulis, Kétilis Magnussenas (Norwegia), założyciel i dyrektor festiwalu filmowego Human w Oslo oraz specjalistka ds. komunikacji klimatycznej, dziennikarka ekologiczna Rugilė Matusevičiūtė.

Kadr z filmu „Domingo domingo”.

W programie „Impact” znalazły się filmy poruszające tematykę polityczną: zbrodnie w Ugandzie, morderstwo dziennikarza na Słowacji, zestrzelenie samolotu przez prorosyjskich separatystów, polscy sędziowie „pod nogami” itp. Sześć filmów w programie będzie oceniać wpływowy reżyser i producent Sini Hormio (Finlandia), wielokrotnie nagradzana ukraińska reżyserka filmów dokumentalnych Alisa Kovalenko oraz Indrė Makaraitytė, dziennikarka, prezenterka, komentatorka polityczna i szefowa działu badawczego LRT.

Zwycięzcę programu „Jaunoj balsa” wybierze młodzieżowe jury, które samo wybrało do tego programu dziewięć filmów – Lukas Pacevičius, Mija Ničajutė, Kamilė Laurinavičiūtė, Ugnė Pilkionytė i Aneta Beginskaitė.

Wydarzenia, goście, aktualności

Nowości pojawią się także w programie wydarzeń „Kino Niewygodne”. Największe z nich odbędą się w dniach 18-28 października. Program rzeczywistości rozszerzonej „NK-Interactive” odbędzie się w otwartych na festiwal przestrzeniach Muzeum Pałacu Radvil i obejmuje filmy, gry, instalacje wideo i różnorodne interaktywne doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości.

Kadr z filmu
Kadr z filmu „Republika koników polnych”.

14 października w Muzeum MO w „Kino niezręcznym” odbędzie się premiera „Niezręcznych historii”.

Jak każdy festiwal, „Nepatogus kinas” powita gości. Jednym z nich jest 13 października. jego reżyser Matt Sarnecki pozostanie na rozmowie po filmie „Zabójstwo dziennikarza”. Kilka lat temu morderstwo dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej na Słowacji, demokratycznym kraju europejskim, wywołało największe protesty od upadku komunizmu.

Współpracownikom pana Kuciaka prowadzącym śledztwo w sprawie morderstwa udało się znaleźć dowody łączące zbrodnię z prominentnym biznesmenem bliskim rządowi i premierowi. W tym momencie kontekst filmu jeszcze bardziej się zagęszcza: były premier Robert Fic, który musiał podać się do dymisji po ogólnokrajowych protestach przeciwko zabijaniu młodych ludzi, został właśnie ponownie wybrany na Słowacji.

Kolejną innowacją „Kina Niewygodnego” są projekcje filmów opartych na doświadczeniach. Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, w zależności od tematyki filmu, już po kilku pokazach na widzach czekać będą różnorodne przeżycia: filmom „Ogrody nagich” i „Is There Anybody Out There” towarzyszyć będzie terapia ruchowa, po projekcji filmu film. Psychoterapeuta „Obce Ciała” zaprosi Cię na rozmowę o lęku ekologicznym itp.

Kadr z filmu Czy jest tam ktoś.
Kadr z filmu Czy jest tam ktoś.

„Kino żenujące” od 12 do 29 października. odbędzie się w kinach Wilna, Kowna, Kłajpedy, Szawli i Mariampola, w ponad 200 bibliotekach miejskich i gminnych. Dodatkowo większość filmów będzie dostępna na platformie kina domowego Awkward Cinema.

Tradycyjnie bilety na festiwal widzowie będą mogli nabyć w kasie kina tuż przed seansem w oparciu o bezpłatną cenę biletu – sami decydując o tym, ile wspomogą festiwal.

Festiwale i wydarzenia filmowe program publikujemy tutaj.

„Kino niewygodne” – od 2007 r. coroczne międzynarodowe prawa człowieka? film dokumentalny? film? festiwal, wydarzenie niekomercyjne, którego celem jest kreowanie przestrzeni? Wprowadzić opinię publiczną w tematykę praw człowieka, polityki, odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju? z wiadomościami ze świata, aby zwiększyć świadomość i krytykę.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w „Verslo žinės”, „Sodra”, „Registrų centrum” itp. w źródłach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *