Ministrowie Litwy i Łotwy odrzucają możliwość niestabilności po polskich wyborach

Ministrowie spraw zagranicznych Litwy i Łotwy odrzucają jakąkolwiek możliwość niestabilności po wyborach parlamentarnych w Polsce.

„Są to bardzo jasne warunki, które nie tylko przyznają prezydentowi pewne uprawnienia, ale także przenoszą odpowiedzialność na partie, które wygrały lub będą obecne w przyszłym parlamencie, gdy powstanie rząd” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej litewski minister Gabrielius Landsbergis. .

„Opieramy się całkowicie na prawdziwie bardzo demokratycznym ustroju Polski, który już w czasie wyborów wydawał się być w stanie wytrzymać wszystkie próby i oczywiście bez większych trudności wytrzyma także okres tworzenia rządu” – dodał.

Minister spraw zagranicznych łotewskiego rządu Krišjanis Karinis podzielił tę opinię i dodał, że nie sądzi, aby w Polsce „była jakakolwiek niestabilność polityczna”.

„Utworzenie rządu w Polsce może zająć więcej lub mniej czasu, ale nie sądzę, że będzie niestabilność polityczna” – powiedział.

Były premier Łotwy dodał, że sam formowanie rządów zajęło mu dużo czasu, ale stwierdził, że nie powoduje to niestabilności w kraju.

„To jest po prostu proces demokratyczny i miejmy nadzieję, że nasi polscy koledzy jak najszybciej utworzą rząd, ale nie sądzę, żeby było tu jakieś trudności i niestabilność polityczna” – oświadczył.

I. Gelūnos/fot. BNS.

Tak stwierdzili ministrowie, gdyż sondaże wykazały, że w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce najwięcej głosów zdobyła rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, ale większość w parlamencie będzie miała liberalna opozycja i lewica.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że jego partia podejmie próbę utworzenia rządu, jeśli prezydent o to poprosi.

Ministrowie stwierdzili, że współpraca z Polską będzie kontynuowana niezależnie od tego, kto dojdzie do władzy.

„Nasze partnerstwo strategiczne przetrwało już kilka wyborów w Polsce i na Litwie i trwa przez dziesięciolecia” – powiedział G. Landsbergis.

Według niego partnerstwo to wynika zarówno ze wspólnego podejścia do historii, jak i wyzwań geopolitycznych współczesności. G. Landsbergis miał nadzieję, że choć „statek nastrojów przedwyborczych w Polsce był nieco chwiejny”, to jednak powróci na dotychczasowy kurs, co popiera także Litwa.

Według K. Karinisa stosunki między Łotwą a Polską są bardzo ważne i stwierdził, że „bez względu na to, jaki rodzaj rządu zostanie utworzony, nasze stosunki z Polską nie ulegną zmianie”.

Dodał, że stosunek Polski do Łotwy czy Rosji i zaatakowanej przez nią Ukrainy nie zmieni się w ten sam sposób.

Stosunki Polski z Ukrainą pogorszyły się w czasie kampanii wyborczej, w miarę utrzymywania się napięcia w związku z ukraińskim embargiem na zboże, a wysocy rangą polscy politycy mówili o cięciu pomocy dla sąsiada w celu obrony przed rosyjską agresją.

I. Gelūnos / fot. BNS.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *