Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
W dorocznym World Democracy Index, opracowywanym przez brytyjską gazetę polityczno-gospodarczą The Economist, Litwa awansowała o dwie pozycje, ale pozostała trzecia wśród krajów bałtyckich.
W Indeksie Demokracji 2021 Litwa zajmuje 40. miejsce z wynikiem 7,18 na 10. W porównaniu z zeszłorocznym indeksem Litwa awansowała o dwie pozycje.
Litewski proces wyborczy i pluralizm zostały ocenione w indeksie na 9,58 pkt, funkcjonowanie rządu na 7,86 pkt, partycypacja polityczna na 6,67 pkt, kultura polityczna na 6,88 pkt i wolności cywilne na 8,24 pkt.
Estonia zajmuje pierwsze miejsce w Indeksie Demokracji Państw Bałtyckich – na 27. miejscu Łotwa zajmuje 38. miejsce. Polska zajmuje 51. miejsce w tym indeksie.
Najwyższe wyniki w zakresie demokracji są w Norwegii (9,75 punktu), Nowej Zelandii (9,37 punktu) i Finlandii (9,27 punktu), a następnie w Afganistanie.
Wyniki tego wskaźnika udostępniła w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW), która stwierdziła, że zgodnie z procesem wyborczym i pluralizmem „to najwyższy wynik w regionie krajów Europy Wschodu, do których należy Litwa”. przypisane”. Estonia, Czechy, Słowenia, Łotwa i Słowacja mają ten sam wskaźnik.
W 2020 r. Litwa uzyskała 7,13 pkt i zajęła 42. miejsce, w 2019 r. Litwa uzyskała 7,5 pkt i zajęła 37. miejsce. W 2018 roku Litwa również otrzymała 7,5 punktu i zajęła 36. miejsce. Najwyższy poziom demokracji na Litwie był w latach 2013-2015 i osiągnął 7,54 pkt.
Tak jak poprzednio, w 2021 r. Litwa zaliczana jest do kategorii „demokracji z lukami” według tego Indeksu Demokracji. Ta kategoria obejmuje kraje z wolnymi i uczciwymi wyborami. Według CKW szanują one podstawowe wolności obywatelskie, ale w rozwiązywaniu problemów demokratycznych, takich jak słabo rozwinięta kultura polityczna i niski udział w życiu politycznym, występują braki.
Indeks ekonomiczny, opracowany przez analityków The Economist, jest oceniany w skali od zera do 10. Klasyfikuje kraj w jednej z czterech kategorii: „pełna demokracja”, „demokracja niedoskonała”, „reżim mieszany” i „reżim autorytarny”. ”. W sumie analitycy The Economist ocenili 167 krajów.
Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB „BNS” jest zabronione.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.
Temat dotyczący otoczenia biznesowego
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”