„Litgrid”: hurtowa cena prądu na Litwie spadła w ciągu tygodnia o 22%.

Różne obrazy. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V).

Ze względu na sprzyjające warunki pogodowe i podwojenie produkcji energii wiatrowej, średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej Nord Pool spadła w ciągu tygodnia o 22%, do 111 euro za megawatogodzinę (MWh), zgodnie z danymi energii elektrycznej kierownik transmisji Litgrid.

W dniach września 1824 r. średnia tygodniowa cena hurtowej energii elektrycznej była zróżnicowana zarówno na Łotwie, jak i na Litwie, podczas gdy w Estonii spadła o 21% i osiągnęła 106 euro.

Według Aists Krasauskiensa, szefa działu rozwoju rynku Litgrid, z powodu wietrznej i deszczowej pogody ceny energii elektrycznej spadły do ​​rekordowo niskich poziomów również w Skandynawii.

Nadwyżka energii elektrycznej była tak duża, że ​​ujemne godzinowe ceny energii elektrycznej tworzyły się co siedem dni w tygodniu, miało to miejsce, gdy w nocy wiał silny wiatr lub gdy świeciło słońce w południe. Ujemne ceny energii elektrycznej wskazują rynkowi, że w systemie występuje duża nadwyżka produkcji i że jeśli nie można zwiększyć zużycia, należy zmniejszyć produkcję energii elektrycznej, aby zachować równowagę między produkcją a zużyciem, stwierdził w raporcie A. Krasauskien. .

Ponadto w niedzielny wieczór, po prawie trzech tygodniach remontu, przyłączono połączenie NordBalt pomiędzy Litwą a Wedią, a w niedzielę na rynku handlu dziennego sprzedano 97% przepustowości łącza przeznaczonej na import do Skandynawii.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie spadło w zeszłym tygodniu o 0,5% i osiągnęło 201 gigawatogodzin (GWh). Na Litwie lokalne elektrownie odpowiadały za 51% zużycia energii elektrycznej opalanej ropą naftową. Łącznie na Litwie wyprodukowano 102 GWh energii elektrycznej, o 4% mniej niż w zeszłym tygodniu.

W zeszłym tygodniu produkcja energii wiatrowej na Litwie wzrosła ponad dwukrotnie, do 50 GWh, produkcja energii wodnej o około 15%, do 10 GWh, jednocześnie produkcja energii oświetleniowej spadła o około 60%, do 18 GWh, czyli energia słoneczna. o 22,7%, do 17 GWh.

W ciągu tygodnia energia wiatrowa wyprodukowała 49% energii elektrycznej wyprodukowanej na Litwie, energia słoneczna 17%, energia cieplna 18%, energia wodna 10% i inna energia 6%.

49% zapotrzebowania na energię elektryczną z ropy naftowej pochodziło z importu. Całkowity import wzrósł o 7%, do 116 GWh. Połączeniem NordBalt przesyłano 13% energii elektrycznej do Skandynawii, 38% do Polski i 48% przez granicę z Łotwą.

Całkowity przepływ energii elektrycznej na Litwę wzrósł o 81%, osiągając 8 GWh. 96% eksportu na Litwę kierowane było do Polski, a pozostałe 4% na Łotwę.


Zabrania się powielania informacji agencji informacyjnej BNS w mediach publicznych oraz na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my powiadomimy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko pojawią się one w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.

Zelene Stidolphe

"Certyfikowany fan sieci. Przedsiębiorca. Entuzjasta muzyki. Introwertyk. Student. Zły pisarz."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *