Litgrid: cena prądu spadła w wietrzny tydzień o 23%.

Od 3 do 9 lipca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie cenowej giełdy „Nord Pool” spadła o 23 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. z 93 EUR/MWh do 72 EUR/MWh. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej kształtowała się w taki sam sposób jak na Litwie. W Estonii cena również spadła o 23 proc. od 90 EUR/MWh do 70 EUR/MWh.

„W zeszłym tygodniu ceny wróciły do ​​poziomu z początku lata. W poniedziałek farmy wiatrowe wyprodukowały dużo, przy maksymalnej mocy godzinowej 716 MW (rekord godzinowy to 717 MW), a w ciągu jednego dnia wyprodukowały do 14 GWh. Dla porównania w całym poprzednim tygodniu farmy wiatrowe wyprodukowały 25 GWh. W pierwszej połowie ubiegłego tygodnia w regionie Morza Bałtyckiego utrzymywała się mocna produkcja wiatru, co przełożyło się na jeszcze niższe ceny prądu w poniedziałek niż w dniu weekend.

Warto również dodać, że w związku z przypadającym w czwartek i piątek litewskim świętem państwowym zużycie energii elektrycznej spadło o około 10 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jednak ceny energii elektrycznej na Litwie były najwyższe w czwartek, kiedy dzienna cena osiągnęła 99 EUR/MWh. Wynika to ze znacznej integracji Litwy z europejskim rynkiem energii elektrycznej – wydaje się, że ograniczenie lokalnego zużycia ma niewielki wpływ na cenę końcową ze względu na duże przepływy importu i eksportu. W czwartek niższa produkcja energii wiatrowej w całym regionie, a szczególnie w Niemczech, doprowadziła do wyższych cen” – powiedział dyrektor ds. strategii Litgrid Liutauras Varanavičius.

Zużycie energii elektrycznej na Litwie spadło w zeszłym tygodniu o 2 procent. i osiągnął 198 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczyły 52 proc. zużycia energii elektrycznej w kraju. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano łącznie 103 GWh energii elektrycznej, czyli 38 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 75 GWh.

Elektrownie wiatrowe wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej prądu na Litwie, ich produkcja wzrosła o 81 proc. z 25 GWh do 44 GWh. O jedną czwartą wzrosła także produkcja z elektrowni słonecznych, z 20 GWh do 26 GWh. Nieznacznie wzrosła produkcja elektrowni wodnych, z 8 GWh do 10 GWh. Z kolei elektrociepłownie wygenerowały produkcję na poziomie zbliżonym do poprzedniego tygodnia – około 18 GWh. W ciągu tygodnia farmy wiatrowe wyprodukowały 43 proc. Z energii elektrycznej wyprodukowanej na Litwie elektrownie słoneczne – 25%, elektrownie cieplne – 17%, elektrownie wodne – 10% i pozostałe elektrownie – 5%.

Według proporcji import/eksport (na słodko) 50 proc. zapotrzebowania kraju na energię elektryczną pochodziło z importu. W porównaniu do poprzedniego tygodnia łączny import spadł o 10 proc., z 167 GWh do 150 GWh. Rozróżniając import kraju, 73 proc. energii elektrycznej trafiło do kraju ze Skandynawii połączeniem NordBalt, czyli 24 proc. z Łotwy, a pozostałe 3 proc. sprowadzono przez granicę z Polską.

Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 63 proc. z 29 GWh do 47 GWh. Łączem „LitPol Link” kierowano do Polski 96 proc. litewskiego eksportu, a pozostałe 4 proc. eksport na Łotwę.

Wykorzystanie przepustowości łącza „LitPol Link” do przesyłu energii elektrycznej osiągnęło poziom 77 proc. W kierunku Polski i 5 proc. w kierunku Litwy. Wykorzystanie przepustowości NordBalt wyniosło 0 procent. wobec Szwecji i 93 proc. w stronę Litwy.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *