Od 13 do 19 marca średnia tygodniowa hurtowa cena energii elektrycznej w litewskiej strefie taryfowej giełdy „Nord Pool” spadła o 37% ze 120 do 75 EUR/MWh w porównaniu z poprzednim tygodniem. Na Łotwie hurtowa cena energii elektrycznej była taka sama jak na Litwie, podczas gdy w Estonii wynosiła 74 EUR/MWh.
W ubiegłym tygodniu zużycie energii elektrycznej na Litwie spadło o 5% w porównaniu z poprzednim tygodniem: z 227 GWh do 216 GWh. Na Litwie lokalne elektrownie dostarczały 44% krajowego zużycia energii elektrycznej*. W zeszłym tygodniu na Litwie wyprodukowano łącznie 95 GWh energii elektrycznej, o 2% więcej niż w poprzednim tygodniu, kiedy produkcja osiągnęła 93 GWh, czytamy w raporcie.
Elektrownie wiatrowe wyprodukowały w zeszłym tygodniu najwięcej energii elektrycznej na Litwie, ich produkcja utrzymała się na wysokim poziomie trzeci tydzień z rzędu i osiągnęła poziom 52 GWh. Wzrosła również produkcja elektrowni wodnych i słonecznych. Produkcja elektrowni wodnej wzrosła o 15%. z 15 GWh do 18 GWh, a produkcja energii słonecznej wzrosła o 55% między 4 GWh a 6 GWh. Produkcja ciepła spadła o 26%, osiągając w ubiegłym tygodniu 18 GWh, w porównaniu do 24 GWh tydzień wcześniej. Elektrownie cieplne wytwarzały 18% energii elektrycznej produkowanej na Litwie, elektrownie wiatrowe – 55%, elektrownie wodne – 19%, elektrownie słoneczne – 7% i pozostałe elektrownie – 1%.
„Jedną z najważniejszych zmian jest znaczny spadek zapotrzebowania w zeszłym tygodniu. Na Litwie zużycie energii elektrycznej było nawet o 5 proc. niższe niż tydzień wcześniej, podobną zmianę zaobserwowano także na Łotwie. Duży wpływ na to miały upały – pod koniec tygodnia temperatura powietrza w ciągu dnia osiągnęła 13 st. C. Rekordy pobiły elektrownie fotowoltaiczne. Najwyższą godzinową produkcję fotowoltaiczną zanotowano w piątek – 362 MW, ale produkcja tych elektrowni osiągnęła ponad 300 MW w ciągu tygodnia w weekend w porze lunchu. Obecnie na Litwie zainstalowano około 600 MW elektrowni słonecznych, my nie „Więc nie trzeba będzie długo czekać na nowy rekord, energia słoneczna będzie miała coraz większy wpływ na ceny. Ciekawa sytuacja miała miejsce w sobotę, kiedy wysoka moc fotowoltaiczna zbiegła się z ekstremalnie wysoką mocą wiatrową, a cena hurtowa energii elektrycznej wynosiła zaledwie 30 EUR/MWh w ciągu dnia i tylko 4 EUR/MWh wczesnym rankiem”, wyjaśnia Liutauras Varanavičius, dyrektor Departament Strategii Litgrid.
Według relacji import/eksport (netto) 58% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną* pochodziło z importu. W porównaniu z poprzednim tygodniem import ogółem wzrósł o 4%, ze 178 GWh do 185 GWh. Zróżnicowanie importu kraju wskazuje, że 48% energii elektrycznej trafiało do kraju ze Skandynawii przez połączenie NordBalt, 49% z Łotwy, a pozostałe 3% pochodziło z importu przez granicę z Polską, wynika z raportu.
Całkowity przepływ energii elektrycznej z Litwy wzrósł o 54%. od 33 GWh do 51 GWh. Dzięki LitPol Link 93% energii elektrycznej eksportowanej z Litwy trafiło do Polski, 6% na Łotwę, a pozostały 1% do Skandynawii.
Do przepływu energii elektrycznej wykorzystano pasmo łącza „LitPol Link” na poziomie 81% w kierunku Polski i 7% w kierunku Litwy. Wykorzystanie mocy produkcyjnych NordBalt wyniosło 1% w kierunku Szwecji i 78% w stosunku do Litwy.
„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”