Laboratorium teatralne „Mes – Françaiseʼ23”: skecze spektakli będą mówić teatralnym językiem młodych litewskich reżyserów

Do kultury – poprzez dramaturgię francuską

Stary Teatr w Wilnie rozpoczyna przygotowania do roku 2024, kiedy rozpocznie się sezon litewski we Francji, otwierając nową kartę we francusko-litewskiej wymianie kulturalnej. W ramach laboratorium teatralnego „Mes – Françaiseʼ23” wycieczka „Teatrinė Pohulianka” oferowała mieszkańcom Wilna i gościom miasta wspólne badanie związków między francuskimi znakami, literaturą i dramaturgią, spacerując wzdłuż szlaku J. Basanavičiusa Ulica i kulisy Teatru Starego w Wilnie.

Laboratorium teatralne „Mes – Francja”23 kontynuuje tradycję narodzoną w 2022 roku festiwalem „Mes – Ukraina” i zaprasza widzów do zapoznania się z kulturą, literaturą, sztuką i teatrem poprzez dramaturgię francuską.

Stosunki francusko-litewskie mają długą tradycję, sięgającą 700 lat wstecz – od czasów wielkiego księcia litewskiego Giedymina, kiedy to w latach 1322-1324 książę po raz pierwszy napisał list do rezydującego w Awinionie papieża Jana XXII. XIX-XX wiek Wielu litewskich malarzy, rzeźbiarzy, architektów i naukowców studiowało we Francji. Reżyser Juozas Miltinis, który studiował w Paryżu, wniósł nową perspektywę do świata teatru na Litwie. Francja trenowała także Romaina Gary’ego, Jurgisa Baltrushaitisa i Oskarsa Milašiasa, wszyscy z Litwy. Wielowiekowa wymiana w dziedzinie sztuki, architektury, nauki, technologii i gastronomii tworzy wspólną historię kultury francusko-litewskiej, nawet w XXI wieku.

„Otwiera rozległy i złożony temat oczekiwania”

Narratorami wybranych w laboratorium dramaturgów francuskich będą trzy młode litewskie reżyserki: Kotryna Siaurusaitytė, Jokūbas Brazys i Monika Klimaitė.

Kotryna Siaurusaitytė, absolwentka Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, uczennica reżysera Eimuntasa Nekrošiasa, zdecydowała się wystawić sztukę Jeana-Luca Lagarce’a „Byłam w domu i czekałam na deszcz Wiedeń”: „Pomyślałam, że to piękne, że utwór wydawał się niedokończony, że więcej było pauz niż akcji, otwierał pole do interpretacji, budził chęć refleksji nad naturą miłości, poświęcenia i prawdy… Tragizm, głębia i delikatny humor wplecione w tekst mają efekt emocjonalny i otworzyć duży i złożony temat oczekiwań.”

Dzieło napisane przez francuskiego aktora, reżysera i dramatopisarza Jeana-Luca Lagarce’a przed śmiercią (zmarł na AIDS w wieku 38 lat) opowiada historię pięciu kobiet, które od wielu lat spodziewają się brata, syna i wnuka. . Kobiety, których życie się zatrzymało i utknęły w domu… W szkicu spektaklu stworzone zostaną role Jeleny Orłowej, Liudy Gnatenko, Aleksandry Metalnikowej, Anželi Bizunovič i Valentiny Lukyanenko.

„Miłość to nie tylko być razem, ale też nie być”

Monika Klimaitė podjęła się ponownego przeczytania innej pracy francuskiego autora Joëla Pommerata, „La Réunion des Deux Corees”. Młoda projektantka ukończyła reżyserię teatralną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Kłajpedzie, kontynuowała studia na uniwersytetach brytyjskich, a obecnie jest doktorantką reżyserii teatralnej w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru.

Sztuka „Ponowne zjednoczenie dwóch Korei” autorstwa jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy i reżyserów ostatnich lat, Joëla Pommerata, zbudowana jest z dwudziestu scen, dwudziestu odrębnych dramatów fabularnych, w których twórca przedstawia dramatyczny przegląd romantycznych związków. Według samego pana Pommerata: „Romantyczne związki prowadzą do ślepoty ze względu na swoją intensywność.

Dla Moniki Klimaity utwór ten jest spojrzeniem na szeroko rozumianą miłość, na mechanizm jej działania, na ruch składających się na nią cząsteczek: „Czytając, pomyślałam, że miłość to nie tylko bycie razem, ale nie być razem. Że to nas nie tylko łączy, ale prawdopodobnie także dzieli, oddala od siebie”.
Aktorzy Jelena Juszczenko, Nikołaj Antonow, Jewgienija Karpikowa, Telman Ragimow wykonają na scenie sztukę „Ponowne zjednoczenie obu Korei”.

„Piekło to opór przed nieuniknionym”

Jokūbas Brazys, uczeń reżyserów Oskara Koršunovasa i Eimantasa Nekrošiasa, który dopiero w 2021 roku ukończył Litewską Akademię Teatralną i Muzyczną, stworzył już kilka sztuk na Litwie i za granicą. Teraz wraz z aktorami Viačeslavem Lukjanovem i Editą Gončarovą zaczynają wystawiać słynną sztukę „Kaligula” Alberta Camusa, która była już kilkakrotnie wystawiana na Litwie.

„Bunt sprawia, że ​​każde doświadczenie staje się świadome” — pisze A. Camus. (…) Pociąga mnie eksploracja egzystencjalnego strachu, rozpaczy i szaleństwa. Piekło stworzone przez Kaligulę to opór wobec losu. (…) Tym szkicem przeanalizuję naturę lęku egzystencjalnego. Śmierć Drusilli otworzyła puszkę Pandory i płonące ręce nie są w stanie jej zamknąć. Kaligula to oda do niepokoju.” – Jakūbas Brazys.

Występ zwycięzcy Drama Lab w nowym sezonie VST

Szkice zrodzone w teatralnym laboratorium z wybranych sztuk francuskich autorów zostaną zaprezentowane w różnych przestrzeniach Starego Teatru w Wilnie. Po obejrzeniu każdego szkicu każdy będzie mógł wziąć udział w publicznych dyskusjach – okrągłym stole. 11 czerwca spośród trzech zaprezentowanych szkiców jury wybierze zwycięzcę, a na podstawie zwycięskiego spektaklu młody reżyser uzyska prawo do wystawienia pełnoprawnego spektaklu w nowym sezonie 2023/2024 Teatru Starego Wilna.

Więcej szczegółów na temat wydarzeń „We – France’23”. Tutaj.

Becket Edwardsone

„Ewangelista kulinarny. Miłośnik podróży. Namiętny gracz. Certyfikowany pisarz. Fan popkultury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *