Jeden z najbardziej osobistych cykli wydarzeń w mieście „Kultura na podwórkach” powraca do mikroosiedli Kowna

W tegorocznym programie realizowanym przez Dom Artystów w Kownie znalazły się zespoły „Biplan”, „Kabloonak”, muzycy Godo Yorke, Rokas Kašėta, Hedda Gamma, zespół „Trio Agora”, profesjonaliści tańca współczesnego Ema Senkuvienė, Marius Eidrigevičius, Greta Snikutė , przedstawiciel współczesnego cyrku Džiugo Występy artystów, projekcje filmowe, wystawy fotografii i sztuki. Już za prawie 10 dni odwiedzą wszystkie mikrodzielnice Kowna.

Choć organizatorzy szczególnie doceniają i cieszą się, że fachowcy ze sceny chętnie włączają się w projekt, to w tym roku postawili sobie kolejny cel i chcą bardziej aktywnie zaangażować w wydarzenia same środowiska dworskie, czyli zachęcić je nie tylko do bycia konsumentów kultury, ale także by stali się gościnni dla swoich właścicieli miejsca zamieszkania. Podwórko z otwartą i wspierającą się społecznością jest już siłą zdolną przenosić góry. „Cieszę się, że mieszkańcy podwórek, którzy odpowiedzieli na otwarte zaproszenie, nie tylko z niecierpliwością czekają na zaproszonych artystów, ale obiecują niespodziankę pokazując wyjątkowość swojego podwórka: prezentując talenty, serwując ciasteczka i ciasta domowej roboty, czy wychodząc gości miejskich w normalnie zamkniętych przestrzeniach, na przykład na tarasie widokowym na dachu Žaliakalnis lub w naturalnej oazie w centrum miasta”, przedstawia program kierownik projektu Aistė Paukštė.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, więc jest to niepowtarzalna okazja nie tylko dla wszystkich, aby cieszyć się pokazami, ale także zobaczyć przyjazne podwórka ukryte w innych mikrodzielnicach Kowna z nowej perspektywy.

Widzowie i artyści na tej samej scenie

Zwiększenie dystansu fizycznego podczas pandemii wpłynęło na zdrowie emocjonalne wielu ludzi. Zachęcał ludzi do szukania sposobów na zjednoczenie się, a jednocześnie wyzwalał ich twórczą moc. Jednym z takich projektów, który spotkał się ze szczególnie pozytywnym odbiorem opinii publicznej, był rok 2020. Tak narodził się cykl wydarzeń „Kultura na podwórku”. W jego czasach sceną kultury zawodowej są właśnie nasze domy, czyli tereny najbardziej nam znanych terenów mieszkaniowych. W czasach, gdy nie było możliwości odwiedzania sal koncertowych czy imprez, inicjatywa na dziedzińcach kamienic wydawała się jak chłodny powiew w upalny dzień zarówno dla artystów i wykonawców, jak i dla widzów.

Zaskoczeni popularnością projektu organizatorzy co roku go rozwijali i już w 2022 roku 240 litewskich profesjonalistów i 27 obcokrajowców wystąpiło na ponad 80 podwórkach Kowna i odwiedziło je ponad 10 000 osób. goście. Program uzupełniły interaktywne zajęcia dla rodzin i dzieci, pokazy tańca nowoczesnego, wystawy fotografii.

Projekt został zauważony także poza Litwą: został wybrany wśród dziesięciu najlepszych projektów w walce z pandemią podczas rozdania nagród Europejskiego Instytutu Innowacji Politycznych w 2021 roku. Inicjatywa została uznana za najbardziej wyjątkowy projekt muzyczny na świecie w konkursie „Classical: NEXT 2021 Innovation Award”, aw 2023r. w międzynarodowej komisji „Revolution Awards”, został wybrany spośród trzech najlepszych wydarzeń kulturalnych na Litwie.

O ile jednak trzy lata temu puste ulice i cisza, która zastąpiła intensywny dźwięk miasta, były dla nas niezwykłymi zjawiskami, którymi po krótkim nacieszeniu odwracaliśmy głowy, by odnaleźć ten przytulny chaos, to tym razem „Kultura na podwórku” w innym znaczeniu – w zbyt szybkiej i przepełnionej codziennością szukamy schronienia spokoju i możliwości odnalezienia siebie. Ten projekt ma na celu stworzenie takiego bezpośredniego środowiska.

„Głównym wyzwaniem koncertów w przestrzeni publicznej dla mnie, jako osoby raczej nieśmiałej, jest znalezienie kontaktu z tymi, którzy nie przyszli cię posłuchać. A w tym przypadku wszystko jest na odwrót – przychodzę w odwiedziny i na kilka godzin jestem częścią zjawiska tak intymnego i niekoniecznie widocznego jak życie na podwórku Pamiętam, jak sceptyczni sąsiedzi, którzy pojawili się podczas koncertu, usiedli na schodku i zostali do końca” – mówi Jonas Narbutas (grupa Kabloonak), który występuje drugi rok z rzędu i przesyła życzenia sąsiadom.Jak mówi wykonawca bardzo dobrze pamięta swój pierwszy występ i ma nadzieję powtórzyć go w tym roku.

„Kultura na podwórko” odbędzie się od 21 do 31 sierpnia w mikrookręgach Kowna. Postępuj zgodnie z programem Tutaj.

Cykl imprez organizowany jest przez JV „Kaunas menininkai namai”, wspierany przez Gminę Kowna, Laboratoria Społeczne „Fluxus Labas!”. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich mieszkańców i gości miasta.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *