Główny ekonomista EBOR: Ceny są długoterminowe

Beata Javorcik, główny ekonomista EBOR. Zdjęcie organizacji.

Jeśli w swoim życiu doświadczysz hiperinflacji, wspomnienie zostanie na zawsze – mówi Beata Javorcik, główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Kraje Europy Środkowej i Bałtyckie zostały prawie najbardziej dotknięte gospodarczymi skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a wzrost cen znacznie przekroczył średnią UE.

Chociaż EBOR nie publikuje swoich prognoz inflacji, B. Javorcik, główny ekonomista banku, uważa, że ​​wiele prognoz jest zbyt optymistycznych.

W październiku ubiegłego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewidywał, że inflacja we wszystkich regionach będzie śledzona przez EBOR w 2023 roku. Ostatecznie kwota ta wynosi do 7%, średnia wynosi 10%. punkcie w ciągu roku.

Jeśli spojrzymy na poprzednie okresy wysokiej inflacji, to trwały one dłużej niż przewidywał MFW, powiedział B. Javorcik, cytowany przez Financial Times.

Ekonomista EBOR dodał, że w jego rodzinnej Polsce i innych byłych komunistycznych częściach regionu krajom pozostawionym po wstrząsach gospodarczych z początku lat 90. grozi samospełniająca się przepowiednia.

W scenariuszu hiperinflacji właściciele domów i nabywcy nadal będą odczuwać obawy przed rosnącą inflacją, będą domagać się niezbędnych podwyżek płac i nadal będą podnosić ceny.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę rok temu spowodował wzrost cen energii i żywności, kraje Europy Środkowej i Wschodniej zmagają się z inflacją, jakiej nie widziano od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w XX wieku. ostatnia dekada.

Inflacja w krajach bałtyckich pozostaje obecnie jedną z najwyższych w strefie euro, choć od roku spada. Według najnowszych danych inflacja na Litwie spadła w styczniu do 18,5% z 20% w grudniu ubiegłego roku, ale ceny w sąsiedniej Polsce ponownie wzrosły, z 16,6% w grudniu do 17,2% w styczniu.

W większości regionów monitorowanych przez EBOR wzrost płac nie nadążał za inflacją, co doprowadziło do kryzysu kosztów utrzymania. Według EBOR płace realne (po inflacji) wśród gospodarek regionalnych najbardziej spadły w Mołdawii (ponad 15%) oraz krajach bałtyckich (510%).

Dowiedz się więcej o sztucznej inteligencji.

[infogram id=”0ed54619-04f1-46e3-a4a0-a59ed3527c28″ prefix=”UU4″ format=”interactive” title=”Metin infliacija ES alyse 2023 01″]

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują, a my poinformujemy Cię w osobistym biuletynie, gdy tylko zostaną wymienione w Business, Sodra, Registry Center itp. w altówkach.