G. Nausėda: Nie odnotowuje się udziału bojowników „wagnerowskich” w nielegalnej imigracji na granicy

Udział grupy najemników „Wagner” w nielegalnej imigracji do granicy z Litwą nie jest obecnie zarejestrowany, powiedział prezydent Gitanas Nausėda.

„Obecnie nie ma przypadków zaangażowania bojowników Wagnera w projekt nielegalnej imigracji, mówię przede wszystkim o naszej granicy, nie mówię o Polsce” – powiedział we wtorek reporterom G. Nausėda w obwodzie Varena.

Prezydent zapewnił także, że nie można wykluczyć możliwości wystąpienia takich przypadków.

„(…) ostatnio niestety otrzymaliśmy informację od niektórych działaczy białoruskiej opozycji, że ogłasza się, że białoruskie paszporty wydawane są bojownikom Wagnera od co najmniej miesiąca” – dodał głowa kraju.

Obawy o sytuację bezpieczeństwa w krajach regionu wzrosły w ostatnim czasie po przeniesieniu na Białoruś grupy najemników „Wagner”.

Na początku tego miesiąca, po zamknięciu przez Litwę przejść granicznych z Białorusią w Szumsku i Tvereciusie, minister ogłosił w poniedziałek, że kraj planuje zamknąć dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią.

Sytuacja pozostaje napięta, ponieważ kraj, z którym dzielimy granicę, pozostaje nieprzewidywalny i agresywny.

G. Nausėda wyraził także nadzieję, że na jesiennej sesji Sejm powróci do ujednolicenia ograniczeń dla obywateli Rosji i Białorusi i raz na zawsze rozwiąże tę kwestię.

„Przypomina mi to tylko ustawę, którą zawetowałem, kiedy mówiliśmy, że tego rodzaju zagrożenie może powstać i że nie ma znaczenia, czy Wagner, czy inne przyczyny doprowadzą do tego, że ludzie wrogo nastawieni do naszego państwa będą mogli uzyskać białoruskie paszporty i próbować zdestabilizować sytuację” – powiedział Prezydent.

Sejm przyjął ustawę o środkach ograniczających wobec obywateli Rosji i Białorusi, ale w przypadku tych ostatnich wprowadzono mniej ograniczeń.

G. Nausėda uważa, że ​​obywatele Białorusi powinni podlegać takim samym sankcjom jak Rosjanie, jednak Sejm odrzucił jego weto ze względu na luźniejsze warunki dla Białorusinów.

Prezydent: służby muszą być gotowe do reagowania na zagrożenia na granicy z Białorusią

Obecnie sytuacja na granicy z Białorusią jest zachęcająca, ale służby muszą być gotowe do reagowania na ewentualne zagrożenia – uważa G. Nausėda.

„Trzeba zaznaczyć, że sam trend, zarówno jeśli chodzi o migrację, jak i inne przypadki naruszeń granicy, jest zachęcający, w 2023 roku mamy mocny spadek liczby nielegalnych przekroczeń granicy w porównaniu do lat poprzednich. To dobrze, ale to nie Nie oznacza to, że takie rzeczy są oczywiste i będą miały miejsce w przyszłości” – powiedziała reporterom G. Nausėda po wizycie na punkcie kontrolnym.

„Sytuacja pozostaje napięta, ponieważ kraj, z którym graniczymy, w dalszym ciągu jest nieprzewidywalny, nadal agresywny” – dodał.

Jak poinformowała prezydencja, G. Nausėda przeprowadziła inspekcję funkcjonowania krajowego systemu nadzorowania granicy, została poinformowana o algorytmach reagowania, interakcjach międzyinstytucjonalnych, koordynacji działań na szczeblu regionalnym i międzynarodowym, odwiedziła centrum monitorowania i operacyjne zapory ogniowej, przeprowadziła inspekcję krajowego siedziba. Wybrane i specjalne wyposażenie straży granicznej (VSAT) oraz wyposażenie jednostek granicznych.

Po spotkaniu głowa kraju stwierdziła, że ​​funkcjonariusze wykonują swoją pracę jakościowo, a ich wyposażenie techniczne jest wystarczające.

„Podczas spotkania Prezydent podkreślił, że poziom wszelkiego rodzaju zagrożeń na granicy litewsko-białoruskiej utrzymuje się i musi być stale monitorowany, a służby muszą być gotowe do natychmiastowej reakcji na każdą prowokację” – czytamy w prasie zwolnienie z prezydentury.

Według prezydencji przywódca kraju miał pewność, że przygotowanie urzędników i instytucji zapewnia stałe monitorowanie i kontrolę granicy państwowej, a jednostki straży granicznej są gotowe do reagowania na pojawiające się zagrożenia i naruszenia granicy.

Fot. S. Lisauskas / SNB.

Aiken Duartep

"Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *