G. Nausėda mianowała dwóch kandydatów na ambasadorów RP, na co G. Landsbergis odpowiada, że ​​jest to niedopuszczalne

Powiedział to w odpowiedzi na kandydatury dyplomatów Kęstutisa Kudzmansa i Petrosa Zapolskisa, wspomniane w wywiadzie G. Nausėdy w TV3 i omawiane w wewnętrznych dyskusjach.

„Na razie przeanalizujemy tę sytuację – jest to niedopuszczalne, ponieważ obecność osób, rzeczywista lub domniemana, w miejscach publicznych jest jednoznacznie szkodliwa” – powiedział w piątek w telewizji „Lietuvos ryto” G. Landsbergis.

Niedawno, po publicznej debacie pomiędzy prezydencją, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i rządzącą większością na temat powołania części ambasadorów, G. Nausėda powiedział w czwartek w telewizji TV3, że chce uzyskać odpowiedzi na pytanie, dlaczego konkurs na ambasadora w Polsce został rozstrzygnięty. już miało miejsce. ogłoszone przez ministerstwo zostało uznane za nieważne.

„Chciałbym uzyskać odpowiedzi na pytania, co poszło nie tak – czy to z powodu umiejętności zawodowych, czy z innych powodów. Jak wiecie, Petr Zapolskas mówi po polsku i pracował w innych ambasadach, podobnie jak pan Kudzmans” – powiedział G. Nauséda .

Zdaniem G. Landsbergisa, ze względu na ograniczenia nakładane przez prawo, nazwiska osób omawianych w konkursach na stanowiska dyplomatyczne czy nawet w dyskusjach nie powinny być upubliczniane, „nawet jeśli na tym nazwisku nie opatrzono znaku zakazu używania”.

„W końcu mamy europejskie przepisy – RODO (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych – BNS), które chronią Twoje, moje dane osobowe, aby nie zostały ujawnione w sytuacjach, gdy nie jest to konieczne, a nawet może wyrządzić krzywdę osobistą” – dodał. – podkreślali dyplomaci. menedżer.

Zdjęcie: Lukas Balandis/BNS. Gitanas Nausėda

Według niego takie nagłośnienie procesu mianowania dyplomatów szkodzi Litwie i scenie międzynarodowej.

„Chcę powiedzieć, że nasi partnerzy, o których rozmawiamy, mają własne ambasady, mają aktywnych ambasadorów, którzy piszą notatki, recenzje prasowe i wysyłają ich z powrotem do stolic, aby omówić wszystkie nasze dyskusje. Nie jest to, powiedziałbym, dobry sposób na obronę interesów Litwy” – stwierdził G. Landsbergis.

Na pytanie, czy prezydent lub jego otoczenie nominowało na ambasadora w Polsce Andrzeja Pukszta, politologa i profesora Wielkiego Uniwersytetu Witolda w Kownie, minister podkreślił, że nie chce rozmawiać o nazwiskach konkretnych, zgodnych z prawem i praktyką dyplomatyczną.

G. Landsbergis wskazał jedynie, że prezydent „nie zaproponował do rozpatrzenia żadnego nazwiska, które można by przedstawić URK i rządowi”.

Jego zdaniem kandydatura na ambasadora osoby niebędącej dyplomatą rozpatrywana jest niezwykle rzadko.

Podkreślił, że podczas jego pracy z G. Nausėdasem odbywały się tzw. nominacje „polityczne”, mianował dwóch litewskich dyplomatów – ambasadora w Japonii i Watykanie. Obecnie stanowiska te zajmują odpowiednio Aurelijus Zykas i Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

„Były rozważania i rozważania ogólne, powiedziałbym, że dotyczyły każdego nazwiska. W niektórych przypadkach te rozważania przerodziły się w konkretne nominacje. Powiedzmy, że ambasador w Japonii jest jedną z tych nominacji politycznych, czyli oczywiście osobą bliską powiedziałbym prezydentowi, ale mimo to zdał egzamin na profesjonalizm” – stwierdził G. Landsbergis.

„Przypadków tego rodzaju jest bardzo niewiele. Mamy dwa przypadki tego rodzaju, powiedziałbym, że są identyczne: jeden w Japonii, drugi w Watykanie” – dodał.

Minister powiedział też, że problemy pojawiają się nie tylko z szefem litewskiej misji dyplomatycznej w Polsce, bo „w tej chwili trzy ambasady migają na czerwono”, tam gdzie ambasadorów nie ma, a zgodnie z istniejącą praktyką wnioski są koordynowane przynajmniej raz. na rok przed końcem mandatu obecnego dyplomaty.

Według niego obecnie łącznie 14 dyplomatów czeka od października na „sygnały dostosowania, przede wszystkim od głowy państwa”.

Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas został odwołany ze stanowiska po zakończeniu kadencji 7 września br. Ambasadą kieruje obecnie minister pełnomocna Audronė.

Markevicienė.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *