Film o artyście mieszkającym na polskiej prowincji wyznacza na nowo granice współżycia

Pełnometrażowy film All Our Fears polskich reżyserów Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta opowiada o tym prawdziwym epizodzie z życia artysty. Dramat, który został wybrany najlepszym filmem na Festiwalu Filmowym w Gdyni i otrzymał siedem nominacji do Polskich Letnich Nagród Filmowych, w kinach będzie można zobaczyć od 10 czerwca. wyświetlany w kinach litewskich.

Za pioniera wiejskiej sztuki ulicznej uważany jest wiejski artysta uliczny D. Rycharskis. Wszystko zaczęło się od muralu przedstawiającego hybrydowe zwierzę, który artysta namalował na domu swoich dziadków. Wyimaginowane stworzenia ukrywające się w lokalnych lasach wzbudziły zainteresowanie mieszkańców. Wielu chciało mieć podobne projekty w swoich hangarach. Tak powstała swego rodzaju galeria plenerowa, zdobiąca ściany stajni, stodół i przystanków autobusowych. Prace artysty prezentowane są w galeriach największych miast, jest laureatem kilku nagród.

„Jestem homoseksualistą. Mieszkam w małym miasteczku. Jestem chrześcijaninem. Konceptualista, pedagog i doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Mogę spełniać wszystkie te funkcje i jednocześnie być w 100% Polakiem”, – c Tak prezentuje się artysta, podkreślając, że we współczesnej Polsce mogą współistnieć różni ludzie, nawet jeśli panuje w kraju duża wrogość.

Odbicie współczesnego społeczeństwa

Jak przystało na polskie kino, „Wszystkie nasze lęki” to ostre spojrzenie na współczesne polskie społeczeństwo, które doskonale oddaje naszą litewską rzeczywistość.

Film zaskakuje od pierwszych ujęć, kiedy na ekranie pojawia się główny bohater Daniel, grany przez Dawida Ogrodnika. Modli się żarliwie, ma na sobie dres ozdobiony tęczowymi paskami (babcia Daniela nazywa te paski „elbebets”), na piersi wisi krzyż, a elementami różańca w jego rękach są pigułki Xanax. Daniel jeździ na motocyklu, jest aktywnym członkiem społeczności i bierze udział w wiecu, podczas którego wieś chce zwrócić uwagę władz na fakt, że dziki terroryzują ich pola. Daniel mieszka z babcią, ale tęskni za ojcem, który go odrzucił. W oborze tworzy piękne kurczaki, które od razu trafiają na wystawę. Daniel kocha i jest kochany, choć jego kochanek boi się przyznać, że jest gejem. Na początku filmu wydaje się, że jest to już zbyt idealne, ale życie szybko burzy tę idyllę.

Po samobójstwie nastolatki w mieście społeczność znajduje kozła ofiarnego: artystę Daniela. Na ekranie widzimy, jak ewoluują relacje między mieszkańcami wioski.

Większa część filmu została nakręcona w litewskim mieście Punskas, którego społeczność, zdaniem twórców, dobrze rozumie, co to znaczy być mniejszością. Mieszkańcy tego regionu zezwalają na filmowanie w swoim otoczeniu, użyczają rekwizytów i sami filmują jako statystowie.

„Wszystkie nasze lęki” w kinach od 10 czerwca.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *