„Nasze przewidywania, że w miastach i regionach nie tylko zabraknie usług dla samochodów elektrycznych, ale także równie duże zapotrzebowanie na te usługi, sprawdziły się. Do tej pory podpisaliśmy ponad 10 umów na instalację 34 stacji ładowania stacji w dużych i małych miastach lub przy ruchliwych drogach. Prace instalacyjne dla większości stacji są na etapie planowania, a na kilku poczyniono już znaczne postępy, ponieważ za cel postawiliśmy sobie wyposażenie i gotowość wszystkich tych stacji do pracy. korzystania przez kierowców samochodów elektrycznych do końca roku” – mówi Erikas Nemeikšis, kierownik ds. rozwoju biznesu w firmie ds. stacji ładowania.
Według spółki, wśród podpisanych już umów znajduje się instalacja stacji ładowania w miastach Kłajpeda, Kownie, Druskienniki i Zarasai, a kolejne pojawią się także w innych regionach, przy popularnych trasach drogowych.
„Elektrum Lietuva” zainstaluje 3 stacje szybkiego ładowania z 5 punktami ładowania w pobliżu centrum handlowego „Luizė” w Kłajpedzie, a kolejne 4 stacje szybkiego ładowania z 8 punktami ładowania pojawią się w nowo wybudowanym kompleksie rozrywkowym w Kłajpedzie. Dodatkowo w pobliżu centrum rozwoju biznesu w Kownie zostaną zainstalowane 2 stacje szybkiego ładowania i 2 stacje wolnego ładowania z 7 punktami ładowania, 2 stacje szybkiego ładowania z 4 punktami ładowania – w pobliżu restauracji „ETNO Dvaras” w Druskiennikach oraz 1 stacja wolnego ładowania z 4 punktami ładowania 2 stacje ładowania. punktów – w centrum Zarasai – zauważa raport.
Spółka zapowiada, że do 2023 roku zainstaluje także kilka stacji ładowania przy ruchliwych drogach regionalnych: 1 stację szybkiego ładowania z 2 stacjami ładowania w pobliżu restauracji „Pilialaukis” na trasie Wilno-Troki oraz 2 stacje szybkiego ładowania z 4 stacjami ładowania w pobliżu „Porto”. hotelu oraz w pobliżu stacji benzynowej „Circle K” Plunge, przy drodze Szawle-Palanga. Z kolei w tym miesiącu w gospodarstwie turystycznym „Karpynė”, położonym w powiecie Raseinių, niedaleko autostrady Wilno-Kłajpeda, zostanie zainstalowana przeciętna jednomiejscowa stacja ładowania.
Według E. Nemeikšiosa rozwój publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych planowany jest z uwzględnieniem nie tylko potrzeb, życzeń i przyzwyczajeń właścicieli samochodów elektrycznych, ale także możliwości rynku i instalacji.
„Oprócz wymienionych już miejsc, planujemy także ewentualne nowe lokalizacje pod instalację stacji ładowania, prowadzimy komunikację z właścicielami nieruchomości, zarządcami i władzami gmin. Mając na uwadze, że usługi dla samochodów elektrycznych powinny pojawić się w większych punktach atrakcji, skupiamy się na drogi, galerie handlowe, atrakcje i kompleksy wielofunkcyjne” – powiedział E. Nemeikšis.
Grupa Latvenergo, w skład której wchodzi również Elektrum Lietuva, działa w obszarze usług ładowania samochodów elektrycznych na Łotwie od 2019 roku i obecnie aktywnie rozwija sieć ładowania w trzech krajach bałtyckich. Na Łotwie działa już nieco ponad 200 stacji ładowania, które można wyposażyć w od jednej do kilku stacji ładowania, w Estonii – 2 stacje ładowania, a do końca roku we wszystkich krajach bałtyckich będzie ich ponad 500 Sam Elektrum Lietuva planuje w tym roku zainstalować na Litwie 50 stacji ładowania, a w przyszłym roku liczba zainstalowanych przez spółkę stacji ładowania ma wzrosnąć do 200 – wynika z komunikatu prasowego.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”