Dostęp do usług pielęgniarskich ewoluuje: czego może oczekiwać pacjent?

„W celu podniesienia jakości i wolumenu świadczeń ambulatoryjnej opieki pielęgniarskiej w domu powiększono zespół specjalistów świadczących usługi opieki pielęgniarskiej w domu – obecnie składa się on z pielęgniarki, asystentki pielęgniarskiej oraz fizjoterapeuty. W najbliższej przyszłości planowane jest powiększenie zespołu o terapeutę zajęciowego. Do 2020 roku opiekę pielęgniarską mogłaby świadczyć pielęgniarka współpracująca z lekarzem rodzinnym” – powiedziała Ilona Šakienė, kierownik Departamentu Pielęgniarstwa i Opieki Długoterminowej Ministerstwa Zdrowia Osobistego .

Zwiększono także wolumen świadczeń refundowanych przez PSDF oraz liczbę beneficjentów domów opieki. w 2020 r. z usługi skorzystało 40 000 osób, a w 2022 r. liczba jej beneficjentów wzrosła do 50 500. Wdrożone zmiany pozwolą ludności znajdującej się w trudnej sytuacji na dłuższe samodzielne życie i uniknięcie ewentualnego zaostrzenia chorób, a także ułatwią codzienne życie bliskim którym łatwiej się nimi opiekuje.

Na Litwie świadczone są trzy rodzaje usług pielęgniarskich

Świadczeniami pielęgniarskimi objęci są pacjenci, których stan zdrowia wymaga stałej pomocy lekarza specjalisty – pielęgniarki lub jej asystentki. „Określa się to na podstawie specjalnego kwestionariusza, oceniającego zapotrzebowanie na tego typu usługi w konkretnym przypadku. Opieką może zostać objęcia osoba w każdym wieku, która jej potrzebuje” – powiedziała przedstawicielka SAM Ilona Šakienė.

Pacjentom potrzebującym usług pielęgniarskich system opieki zdrowotnej może zaoferować kilka rodzajów usług: opiekę wspomagającą i pielęgniarską, ambulatoryjną opiekę domową i opiekę paliatywną.

Świadczeniami z zakresu leczenia wspomagającego i opieki pielęgniarskiej udzielane są osobom przewlekle chorym oraz osobom niepełnosprawnym, których rozpoznanie nie wymaga aktywnego leczenia i które nie wymagają już dodatkowych badań. Również w przypadkach, gdy nie ma możliwości zapewnienia niezbędnych usług pielęgniarskich w domu pacjenta. Skierowanie na opiekę wspomagającą i opiekę domową wystawia lekarz prowadzący.

Inny rodzaj, ambulatoryjna opieka domowa, zapewnia usługi w domu pacjenta przez zespół pracowników służby zdrowia, w skład którego wchodzi pielęgniarka, jej pomocnica i fizjoterapeuta. Celem tych usług jest umożliwienie danej osobie możliwie najdłuższego samodzielnego życia w społeczeństwie. Celem jest zatem zachowanie autonomii osoby, ochrona jej przed zaostrzeniem choroby lub postępem istniejących objawów. Skierowanie na ambulatoryjną opiekę pielęgniarską domową wystawia lekarz rodzinny pacjenta.

Opieka paliatywna to świadczenia pielęgnacyjne dla pacjentów cierpiących na choroby postępujące, nieuleczalne. Ich celem jest poprawa jakości życia pacjenta i jego bliskich, łagodzenie cierpienia fizycznego i psychicznego oraz pomoc w rozwiązywaniu innych problemów psychospołecznych i duchowych. Opieka paliatywna może być świadczona w domu pacjenta, w placówce szpitalnej lub w ośrodku opieki dziennej. Skierowanie do świadczeń opieki paliatywnej wystawia lekarz prowadzący.

Według I. Šakiene świadczenia pielęgniarskie są świadczone tak długo, jak pacjent wymaga stałej opieki lekarza specjalisty. Jeżeli po ocenie stanu zdrowia i potrzeb opiekuńczych okaże się, że opieka specjalistów intensywnej opieki zdrowotnej nie jest konieczna, pacjent może skorzystać z ambulatoryjnej opieki domowej w miejscu leczenia wspomagającego i świadczeń pielęgniarskich w szpitalu.

Najczęstsze pytania zadawane przez pacjentów to: ile czasu to zajmie i ile będzie kosztować?

Zdaniem I. Šakiene rozpoczęcie udzielania świadczeń z zakresu leczenia wspomagającego i opieki pielęgniarskiej uzależnione jest od złożoności stanu zdrowia pacjenta (pierwszeństwo mają zazwyczaj pacjenci po aktywnym leczeniu) oraz dostępności placówki zdrowotnej udzielającej świadczeń. W oczekiwaniu na leczenie wspomagające i usługi pielęgniarskie, nadal dostępne są usługi ambulatoryjne w domu.

Zgłaszając się na świadczenia ambulatoryjnej opieki domowej, od razu ocenia się zapotrzebowanie na świadczenia pielęgniarskie i wystawiane jest skierowanie na nie. Świadczenia ambulatoryjnej opieki domowej świadczone są przez jednostkę zakładu podstawowej opieki zdrowotnej lub inną placówkę, z którą zawarto umowę.

Jeżeli pacjent leczony jest w domu, pielęgniarka przychodzi po raz pierwszy w ciągu 1 do 5 dni roboczych. Wizyty pilne umawiane są w ciągu pierwszych 24 godzin, a wizyty zaplanowane w ciągu 1-5 dni roboczych.

I. Šakienė zapewniła, że ​​nie ma się co martwić kosztami opieki, bo z bezpłatnej opieki może skorzystać każdy: „120 dni leczenia wspomagającego i opieki w szpitalu jest co roku refundowane ze środków budżetowych na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Fundusze. Ambulatoryjne usługi pielęgniarskie w domu zwracają koszty 52, 156 lub 260 wizyt specjalistycznych rocznie zespołu serwisowego, w zależności od zidentyfikowanego zapotrzebowania na usługi pielęgniarskie. Do 2020 r. zwracano 24 świadczenia rocznie.”

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *