Doradca prezydenta ocenił reformę zdrowia: „pojawiło się całe piękno” i wyłoniły się zasadnicze problemy

„Nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Te odpowiedzi są konieczne i konieczne są działania naprawcze. Ale jednocześnie na pewno jest ten cień. Jeśli ta reforma nie pójdzie gładko i na pewno zobaczymy rosnący opór ze strony świadczeniodawców ogólnie rzecz biorąc, na pewno będziemy musieli dogłębnie ocenić sytuację” – powiedziała we wtorek radiu Žinių I. Segalovičienė.

Jej zdaniem wciąż pojawia się najwięcej pytań dotyczących tworzenia ośrodków zdrowia. Według I. Segalovičienė właśnie wtedy, gdy rozpoczęła się prawdziwa praca nad wdrażaniem reformy i tworzeniem takich ośrodków, „pojawiło się całe piękno” i ujawniły się istotne problemy.

„Dziś, kiedy rozpoczęło się tworzenie tzw. ośrodków zdrowia i kiedy zobaczyliśmy reakcje aktorów systemu ochrony zdrowia, (…) – wówczas ukazało się całe piękno. Powiedzcie, u kogo ta reforma jest przeprowadzana i czego od niego oczekujemy, jakie konkretne rozwiązania proponuje się. A z pewnością pojawia się wiele pytań zarówno ze strony gmin, jak i pozostałych uczestników. Pojawiły się wątpliwości i zagrożenia, które można zignorować” – podkreślił doradca prezydenta.

„Utworzenie przychodni, którego jesteśmy dzisiaj świadkami, jest tak naprawdę najbardziej kontrowersyjnym elementem reformy, który spotyka się z największą krytyką, ponieważ pojawia się pytanie: co stanie się z pediatrami. Kiedy te przychodnie zaczną funkcjonować?” – pytała. .

Doradca głowy kraju podkreślił jednak, że ważne jest nie tylko poszukiwanie długoterminowych rozwiązań systemowych w służbie zdrowia, ale także podjęcie niezbędnych działań, których korzyści odczuje każdy pacjent.

„Brakuje tych szybkich działań, których dziś wszyscy by odczuli. A to jest ważna i poważna luka w procesie reform, którą należy zaradzić” – podkreśliła I. Segalovičienė.

ELTA przypomina, że ​​od 1 sierpnia litewskie gminy mogą rozpocząć tworzenie ośrodków zdrowia, w których będzie świadczone co najmniej 80 proc. podstawowych świadczeń zdrowotnych. Władze samorządowe będą musiały do ​​końca tego roku podjąć decyzję o utworzeniu ośrodków zdrowia łączących publiczne lub prywatne placówki medyczne.

Zdrowie publiczne, podstawowa opieka ambulatoryjna, podstawowa opieka szpitalna, ponadpodstawowa opieka ambulatoryjna, choroby wewnętrzne (profil terapeutyczny) i usługi medycyny ratunkowej powinny być grupowane w ośrodku zdrowia na zasadzie współpracy, ale ich spektrum jest zróżnicowane w zależności od gminy, w zależności od od rozmiaru każdego.

Reforma systemu opieki zdrowotnej spotkała się z ostrą krytyką po tym, jak lekarze masowo odeszli z pracy w kilku szpitalach i poliklinikach w całym kraju. Opozycja parlamentarna obwinia za tę sytuację blokowanie reform. Socjaldemokraci Sejmu domagali się wówczas pilnego posiedzenia Komisji ds. Zdrowia (SRK) Sejmu, a także zaapelowali do Prezydenta, Premiera i Przewodniczącego Sejmu, żądając natychmiastowego zaprzestania stosowania środków zdrowotnych. reforma.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *