D. Maiktnas: Projekt biopaliwa w Elektrowni Wilno drożeje o 10%

Darius Maiktnas, kierownik UAB Ignitis Group. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Budowana przez Ignitis Group biopaliwowa elektrociepłownia (VKJ) rozpocznie produkcję w pierwszym kwartale przyszłego roku, a koszt projektu wzrósł o ok. 10% – wyjaśnia Darius Maiktnas, lider grupy .

Ze względu na zakłócenia globalnego łańcucha dostaw i niedobory siły roboczej, na które przede wszystkim wpłynęła rosyjska inwazja na Ukrainę, produkcja energii w bloku biopaliw BS przesunęła się na pierwszy kwartał 2023 r., Grupa przedstawiła w czwartek wyniki z pierwszego kwartału, mówi D. Maïktnas.

W tym czasie, według niego, jednostka biopaliw powinna rozpocząć działalność komercyjną w drugim kwartale przyszłego roku.

Jeśli chodzi o budowę bloku (…) biomasy, rozpoczęcie komercyjnej działalności nie jest opóźnione w głównej fazie projektu. Zgodnie z planem nastąpi to w drugim kwartale 2023 roku – powiedział szef grupy Ignitis.

Jednak zdaniem D. Maiktno, w związku ze zmianami na rynku podaży i budownictwa, koszt projektu wzrósł o około 10%.

Konieczność ukończenia budowy wymusiła na nas modyfikację budżetu projektu, który w związku ze zmianami i sytuacją na rynku zakupów i budownictwa wzrósł o około dziesięć procent – ​​powiedział lider grupy.

Wcześniej informowano, że były wykonawca instalacji biopaliw w Rafaku ma zapłacić około 150 mln euro. EUR.

Według D. Maiktnasa w realizacji projektu nie ma już zagrożeń. Potwierdził również, że na projekt otrzymano dotację z Unii Europejskiej.

Budowa wileńskiej imprezy biopaliwa kogeneracyjnego opóźniła się o ponad rok po tym, jak Ignitis Group rozwiązała we wrześniu 2020 roku umowę z restrukturyzowaną firmą produkującą kotły Rafak, która nie była w stanie dokończyć prac. Polska firma zatrudniała 107 mln osób. EUR.

Ignitis Grupe wielokrotnie zapewniał, że imprezy biopaliwowe powstaną do końca tego roku, ale niedawno zapowiedziały, że prace zostaną zakończone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W elektrociepłowni energia będzie wytwarzana z odpadów komunalnych do końca 2020 roku, a po całkowitym zrealizowaniu projektu jej łączna moc elektryczna ma wynieść ponad 90 megawatów, a moc cieplna ponad 90 megawatów, około 230 megawatów .

Projekt Jgains jest finansowany przez Unię Europejską (do 140 mln euro), pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (do 190 mln euro) oraz kapitał własny grupy Ignitis.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.

Brinley Hamptone

„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *