„Producenci telefonów coraz większą uwagę zwracają na baterie do telefonów, aby użytkownicy mogli jak najdłużej cieszyć się funkcjami swoich urządzeń bez żadnych zmartwień. Okazuje się, że żywotność baterii można jeszcze wydłużyć, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych krokach : trzeba zmniejszyć jasność ekranu i wyłączyć powiadomienia dźwiękowe, włączyć tryb samolotowy i nigdy nie zostawiać telefonu wystawionego na letnie słońce” – wyjaśnia „Bitės Profas”, która pracuje w salonie „Bitės” w Alytusie. Andrius Archangelskis dzieli się wskazówkami, jak wydłużyć czas pracy baterii telefonu.
1. Zmniejsz jasność ekranu
Ekran, który stanowi większość obudów smartfonów, znacząco wpływa na zużycie energii. Dlatego, aby wydłużyć czas pracy baterii, warto zacząć od prostego kroku: zmniejszenia jasności ekranu.
„Jasne światło nie jest konieczne, aby uzyskać wysokiej jakości obraz, chyba że znajdujesz się w otoczeniu z dużą ilością naturalnego światła, na przykład na słonecznej plaży. W normalnych warunkach ekran jest doskonale widoczny nawet przy słabym natężeniu światła. Dlatego jeśli zauważysz, że bateria telefonu jest na wyczerpaniu i nie możesz zmienić ustawień telefonu, po prostu zmniejsz jasność ekranu – to też trochę zmniejszy pobór prądu” – radzi A. Arkhangelskis.
Na telefonach z Androidem możesz to zrobić, przesuwając palcem od góry do dołu ekranu i przesuwając suwak intensywności światła maksymalnie w lewo w otwartym szybkim menu. Na najnowszych telefonach z systemem iOS możesz także przesunąć palcem od prawego górnego rogu ekranu, aby otworzyć to menu. Jedyna różnica polega na tym, że tutaj kursor oznaczony ikoną słońca przesuwany jest w górę lub w dół.
„Bogaty w funkcje ekran główny telefonu również zużywa dużo energii.” Dlatego jeśli to możliwe, zamień animowane lub niezwykle kolorowe obrazy ekranu na statyczne i prostsze, a jeśli Twoje urządzenie posiada ekran w technologii OLED, używaj ciemnych motywów w aplikacjach. Znacznie oszczędzają one żywotność baterii. Tutaj na przykład wykorzystujemy 100% ciemnego środowiska platformy wideo YouTube. w przypadku jasności ekranu oszczędzane jest nawet 60%. energii akumulatora niż w środowisku standardowym” – wyjaśnia A. Arkhangelskis.
Przydatne jest również usunięcie zbędnych stron ekranowych, wyłączenie nieużywanych widżetów ekranowych w systemie operacyjnym Android. Znacząco wydłuży to żywotność baterii – dodaje ekspert.
Nie tylko odpowiednie ustawienia ekranu, ale także ustawienia dźwięku telefonu – głośność i poziom intensywności wibracji – pomagają oszczędzać energię baterii.
„Dźwięki ostrzegawcze o przychodzących wiadomościach emitują urządzenia wewnątrz telefonu, które do aktywacji wymagają zasilania bateryjnego. Dlatego, aby je zapisać, należy zmniejszyć poziom głośności i intensywność wibracji. Na telefonach z systemem Android możesz dostosować te ustawienia, przechodząc do do „Ustawienia” i wybierając sekcję „Dźwięk i wibracje”. W ustawieniach telefonu iOS ta sekcja nosi nazwę „Dźwięki i wibracje”. Haptyka” – określa specjalista.
Ci, którzy chcą pójść dalej, mogą zmniejszyć nie tylko liczbę powiadomień, ale także liczbę samych powiadomień. W sekcji Powiadomienia na telefonach z systemem iOS i Android możesz wybrać, które aplikacje i powiadomienia chcesz otrzymywać. Aby oszczędzać baterię, warto wyłączyć otrzymywanie wszystkich nieistotnych powiadomień.
„Możesz także automatycznie wyłączyć wszystkie powiadomienia, po prostu włączając tryb samolotowy w swoim telefonie, ale w tym przypadku nie będziesz otrzymywać żadnych wiadomości ani połączeń, nie będziesz mógł połączyć się z Internetem i po prostu będziesz niedostępny Funkcję można aktywować dotykając ikony samolotu w szybkim menu telefonu” – wyjaśnia A. Arkhangelskis.
3. Włącz tryb oszczędzania baterii
Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy ustawieniami telefonu, sam telefon może wykonać za Ciebie niezbędną konfigurację ustawień oszczędzania energii. Po włączeniu trybu oszczędzania energii poziom jasności ekranu, prędkość procesora zostaną automatycznie zmniejszone i nadal będą działać tylko główne aplikacje telefonu.
Na telefonach z Androidem tryb oszczędzania energii włącza się, wybierając sekcję Bateria i opcję Tryb oszczędzania energii w Ustawieniach. Użytkownicy iOS znajdą tę funkcję wchodząc w „Ustawienia”, następnie „Bateria” i aktywując opcję „Tryb niskiego zużycia” – wyjaśnia A. Archangelskis.
W modelach obu systemów operacyjnych wyraźnie widać, że funkcja jest aktywowana. Tutaj na telefonach z systemem iOS ikona baterii w prawym górnym rogu nie będzie już zielona, ale żółta. A na telefonach z Androidem, w zależności od tego, jak intensywnie korzystasz z funkcji, możesz zauważyć jeszcze większe różnice: zobaczysz czarną tapetę i tylko kilka uruchomionych aplikacji, a w większości przypadków nie będziesz otrzymywać powiadomień z aplikacji. Oczywiście wyłączenie tej funkcji przywróci wszystko do normy.
4. Używaj baterii zewnętrznych
Wiedząc, że przez dłuższy czas nie będziesz mógł naładować swojego telefonu, warto mieć przy sobie dodatkowe zewnętrzne akumulatory. Świetnie sprawdzą się podczas pikników na łonie natury lub po prostu podczas długiego dnia pracy wypełnionego spotkaniami, gdy po prostu nie masz czasu na naładowanie telefonu.
„Przy wyborze power banku najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę jego pojemność, która jest mierzona w miliamperach na godzinę (mAh). Im większa pojemność power banku, tym dłużej produkt może obsługiwać ładowanie ładunków lub urządzeń. Tutaj np. bateria o pojemności 2500 mAh będzie w stanie naładować telefon mniej razy niż znacznie większa bateria o pojemności 10 000 mAh” – wyjaśnia A. Archangelskis.
Dodatkowo rozmiar akumulatora zależy również od jego pojemności zewnętrznej: im jest większy, tym jest fizycznie większy i cięższy. Dlatego przy wyborze odpowiedniego warto zwrócić uwagę na okoliczności, w jakich akumulator będzie najczęściej używany i czy jego rozmiar nie będzie powodował dodatkowych niedogodności.
5. Nie przegrzewaj telefonu na słońcu
Latem istnieje ryzyko przegrzania telefonów na słońcu, co spowoduje zmniejszenie naładowania baterii lub nawet ich trwałe uszkodzenie. Ciepło jest jednym z największych „wrogów” baterii do telefonów, ponieważ są one przystosowane do optymalnego działania w temperaturach 20 stopni i nieco niższych. Tak więc, jeśli akumulator działa w temperaturze 30 stopni, jego żywotność zmniejsza się o 20%, a przy 40 stopniach o ponad połowę.
Aby chronić akumulatory przed przegrzaniem, należy uważniej monitorować działanie inteligentnych urządzeń. Jeśli zauważysz, że zaczyna lekko zamarzać, zwalnia lub czujesz, że robi Ci się gorąco, natychmiast go wyłącz, aby telefon szybciej się schłodził.
„Latem przechowuj telefon w chłodniejszych miejscach, np. nie w kieszeni spodni, ale w plecaku lub torebce, nie na desce rozdzielczej samochodu, ale w dedykowanych etui. Zmniejszy to ryzyko przegrzania telefonu niespodziewanie. Nie należy jednak podejmować ekstremalnych środków i chłodzić telefonu np. w lodówce. Zarówno zimą, jak i latem smartfony i tablety bardzo boją się nagłych zmian temperatury. Istnieje również ryzyko przedostania się wilgoci do telefonu i uszkodzić podczas przechowywania w lodówce” – radzi A. Arkhangelskis.
Ci, którzy nadal chcą spróbować w jakikolwiek sposób schłodzić telefon, mogą aktywować wspomniany już „tryb samolotowy”. W ten sposób telefon będzie się szybciej ochładzał przy mniejszym obciążeniu. Oczywiście nie będzie już można korzystać z usług komunikacyjnych, ale nadal będzie można na przykład oglądać filmy, słuchać muzyki czy robić zdjęcia na swoich telefonach z Androidem.
6. Unikaj aplikacji innych firm
Użytkownicy często dadzą się nabrać na różne aplikacje innych firm, które obiecują wydłużenie czasu pracy baterii – pod żadnym pozorem nie należy ich pobierać – ostrzega specjalista.
„Możliwe są tu dwa scenariusze: pierwszy, w którym aplikacja stworzy jedynie iluzję oszczędzania energii, ale nie przyniesie żadnych praktycznych korzyści. Oczywiście może automatycznie aktywować tryby oszczędzania energii. Oszczędzaj energię lub wyłączaj tryby energochłonne funkcji, ale można to łatwo zrobić samodzielnie, nie marnując energii na zarządzanie aplikacjami” – mówi A. Archangelskis.
Ekspert dodaje, że drugi scenariusz jest znacznie bardziej niebezpieczny: te aplikacje innych firm mogą zawierać wirusy, które mogą uszkodzić oprogramowanie telefonu i stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, ponieważ aplikacje te często wymagają dostępu do wielu funkcji telefonu.
„Aby oszczędzać energię baterii, nie pobieraj nowych, ale pracuj z aplikacjami, które już masz – wyłącz otrzymywanie powiadomień, automatyczne aktualizacje, funkcję automatycznej lokalizacji, aby nie marnować energii baterii, gdy to zrobisz „Nie mogę przeglądać i korzystać z aplikacji” – radzi ekspert.
„Myśliciel. Miłośnik piwa. Miłośnik telewizji. Zombie geek. Żywności ninja. Nieprzejednany gracz. Analityk.”