Co oferuje Litewskie Muzeum Narodowe podczas „Nocy Kultury”?

Z okazji 700-lecia Wilna od wiosny otwarty jest stołeczny pawilon „Wilno 200 lat temu”. Najważniejszą atrakcją nowej wystawy jest makieta Wilna sprzed 200 lat, czyli miasta, którego nie ma nawet w Google, odtworzonego z unikalnych dokumentów archiwalnych. Tak zostało stworzone przez władze carskie dla celów militarnych 200 lat temu, aw tym roku zostało reaktywowane dzięki znajomości miasta.

Wilno 200 lat temu było niewątpliwie inne, ale jak zawsze żyli tam dorośli i dzieci bardzo podobni do nas. Podczas sesji edukacyjnej „Mažasis Vilnietis” organizatorzy zaproszą Państwa do podróży w czasie, aby zwiedzający choć na chwilę mogli poczuć, jak wyglądało dzieciństwo 200 lat temu. Będzie też możliwość wypróbowania starych gier. W pawilonie przy pomniku Mindaugasa odbędą się również biegi na orientację, a „towarzyszący” XIX-wieczni Wilnianie i najbardziej niespodziewane historie, które opowiedzą, nie pozwolą drużynom się zgubić.

Dom Opowieści zaprosi na spacer i taniec

Jesteśmy dumni z barokowego oblicza Wilna, ale czy wiecie, że stworzyli go przybysze? Wielokulturowość zaprogramowaną przez listy Giedymina uważamy za samą esencję tożsamości Wilna. Ale czy wiesz, że te listy podyktowane przez księcia zostały napisane odręcznie przez odwiedzających franciszkanów? O tym mówi wystawa „Jestem wileńczykiem”, która do dziś jest czynna w najmłodszym oddziale NML w Domu Bajek. Noc Kultury to świetna okazja, aby zwiedzić wystawę, a potem ruszyć z „Vilniaus energija”… Nie, to nie wileńska farma cieplna, ale duet muzyki elektronicznej i rapu przed – opiekun Žygimantasa Kudirki (MC Mesijus) i dorastającego Gecevičiusa .

Ambasada Japonii na Litwie we współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym zaprasza do udziału w procesji do tradycyjnego japońskiego sanktuarium MIKOŠI, która rozpocznie się w Domu Bajek. W Japonii istniałoby osiem milionów bóstw. Każdy z nich raz w roku „wkładany” jest do mikoshi i noszony ulicami, aby zapewnić szczęście i harmonię. Uczestnicy Nocy Kultury będą mogli również pomóc w niesieniu kapliczki mikoshi. Ważąca około 300 kg drewniana świątynia przyjechała specjalnie na to wydarzenie z południa Francji.

W domach sygnatariuszy otworzą się nie tylko balkony, ale także okna

Od tego roku Izba Sygnatariuszy otwiera historyczny balkon dla każdego, kto chce stanąć i popatrzeć, a może nawet wygłosić przemówienie. Podczas Nocy Kultury odbędzie się poetycko-muzyczne widowisko „Przy otwartych oknach”. Poeci, recytując sobie nawzajem i między sobą, komunikując się indywidualnymi głosami w dźwiękowym otoczeniu, stworzą spektakl poetycki otwarty na swobodę polifonii. Podczas wieczoru kulturalnego poeci Ramunė Brundzaitė, Giedrė Kazlauskaitė i Laima Kreivytė będą czytać, śpiewać, bawić się przedmiotami i zapraszać do wspólnej zabawy.

Przypominamy, że wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na niektóre obowiązują zapisy. Informacje o rejestracji znajdują się w opisach wydarzeń oraz w pełnym programie Tutaj.

Dena Huxleye

„Ekstremalny gracz. Popkulturowy ninja. Nie mogę pisać w rękawicach bokserskich. Bacon maven. Namiętny badacz sieci. Nieprzepraszający introwertyk.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *