Rozumiejąc, że w Polsce trwa obecnie okres wyborczy i że w polskiej polityce wewnętrznej powszechną praktyką jest „obrona Polaków na linii ognia”, nadal uważamy, że w tym przypadku nie można tolerować takich zachowań. -przekroczona została ingerencja w sprawy innego państwa. Świadczy to o braku szacunku dla suwerenności państwa litewskiego i poniża godność państwa.
Jak wskazano w apelacji, fakt, że A. Walotka przeprosił, a ambasador RP przyjął przeprosiny, rodzi pytanie, dlaczego przeprosiny nie były kierowane do mieszkańców Wileńszczyzny, do Prezydenta Litwy czy do Sejmu, ale do władze polskie. ambasador? Co powinna zrobić Polska, gdyby mieszkańcy Wileńszczyzny poczuli się urażeni?
Na zakończenie przemówienia Ambasador RP proszony jest o przestrzeganie ogólnie przyjętych standardów działania dyplomatów i zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne, a także o ocenę oświadczeń składanych przez właściwe władze Republiki Litewskiej i udzielenie odpowiedź społeczeństwu na temat postawy Ambasador RP.
Opinia Rady Koordynacyjnej Organizacji Pozarządowych Przyczyniających się do Budowy Litewskich Zdolności Obronnych Państwa (NOKT)
„Namiętny zwolennik alkoholu. Przez całe życie ninja bekonu. Certyfikowany entuzjasta muzyki. Fanatyk sieci. Odkrywca. Nieuleczalny praktyk twittera.”